Shkup: Protestuesit futen në oborrin e qeverisë

Para disa ditëve janë aktivizuar protestat kundër propozimit francez kur Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria pranuan ndryshimet në propozimin e presidentit francez Emmanuel Macron

Protesta në Shkup

Para qeverisë janë mbledhur shumë qytetarë, duke protestuar kundër propozimit francez, pavarësisht mbrojtjeve metalike dhe tentimit të policisë për ti ndalur, prapë se prapë qytetarët janë futur në oborrin e qeverisë.

Protestuesit këndojnë gjatë gjithë kohës, Ultimatum? Jo, faleminderit.

Shumica e protestuesve kanë edhe maska në fytyrë të cilëve mund të iu dallohen vetëm sytë, raporton alsat.mk.

Kordoni i njësitit special është pozicionuar para dyerve të qeverisë, ndërkohë që protestuesit sillen vërdallë, duke vandalizuar oborrin e qeverisë.

Protestat kundër propozimit francez janë aktivizuar para disa ditëve kur dy palët, pra Maqedonia e Veriut dhe Bullgari, pranuan ndryshimet në propozimin e presidentit francez Emmanuel Macron për të përafruar qëndrimet për një marrëveshje trepalëshe për tejkalimin e problemeve bilaterale mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Protesta ka filluar që nga dita e shtunë por zyrtarisht nuk ka organizator, organizues të protestave këto ditë kanë qenë parti dhe grupacione opozitare, protesta mori mbështetje edhe nga partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE, lideri i së cilës Hristijan Mickoski u bëri thirrje qytetarëve të bashkohen, siç tha, për të mbrojtur atë që quhet vlera evropiane dhe të shpëtohet procesi i negociatave me Bashkimin Evropian

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika