Spanjë: Pesëmbëdhjetë lojtare largohen nga ekipi i futbollit pas një mosmarrëveshje me trajnerin

Një mosmarrëveshje mes trajnerit dhe lojëtareve u bë shkak që 15 prej tyre të largohen nga skuadra e futbollit të femrave në Spanjë

Menaxheri i Spanjës, Jorge Vilda

Skuadra e futbollit të femrave të Spanjës është në një krizë “të paprecedentë” pas një mosmarrëveshjeje mes 15 lojtarëve dhe trajnerit të kombëtares Jorge Vilda.

Grupi i lojtareve kanë kërcënuar se do të largohen nga skuadra nëse Vilda nuk shkarkohet nga federata spanjolle e futbollit.

Lojëtaret kanë thënë që mjedisi i ekipit po ndikonte “seriozisht” në “gjendjen e tyre emocionale” dhe “shëndetin”, sipas një deklarate të RFEF.

Por federata kishte premtuar mbështetjen e plotë për Vildën të enjten e 22 shtatorit dhe kishte hedhur poshtë ankesat, njofton euronews.

“RFEF nuk do t’i lejojë lojtarët të vënë në dyshim vazhdimësinë e trajnerit kombëtar dhe stafit të tij stërvitor, pasi marrja e vendimeve të tilla nuk bie në kompetencën e tyre”.

“Federata nuk do të lejojë asnjë lloj presioni nga asnjë lojtar për marrjen e masave sportive. Kjo lloj manovre është larg nga shembulli dhe jashtë vlerave të futbollit dhe sportit dhe është e dëmshme”, kanë thënë RFEF.

Sipas rregullave spanjolle, lojtarët mund të skualifikohen nga ekipi kombëtar i futbollit për nga dy deri në pesë vjet nëse refuzojnë të luajnë kur thirren.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika