Tërmet në Turqi, 35 të lënduar

Një tërmet me magnitudë 6 ballë të shkallës Rihter ka goditur Turqinë perëndimore mëngjesin e së mërkurës, duke i lënë të lënduar 35 persona. Gjersa ka pasur edhe shembje të mureve, shtëpive e vendeve të punës

Ilustrim

Një tërmet me magnitudë 6 ballë të shkallës Rihter ka goditur zonën e Turqisë perëndimore pranë qytetit të Duzca, rreth 210 kilometra në lindje të qytetit më të madh turk, Stambollit, shkruan Duvar.

Lëkundjet siç shkruan gazeta turke ishin mjaft të forta dhe u ndien në Stamboll dhe kryeqytet, Ankara. Të paktën 35 persona u lënduan, kanë thënë zyrtarët.

Përllogaritjet e thellësisë së tërmetit variojnë nga 2 deri në 10 kilometra.

Raportohet për ndërprerje të energjisë elektrike në rajon.

Ndër të tjera, banorët tregohet se kanë ikur nga apartamentet e tyre dhe kaluan natën jashtë.

Ilustrim, huazuar nga gazeta turke Duvar

Më pas, tërmeti i dytë me magnitudë 4.7 u regjistrua 20 minuta pas të parit.

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu, ka thënë se nuk kishte asnjë informacion për të vdekur.

Fotot nga Duzce tregojnë shumë njerëz të grumbulluar jashtë, të mbështjellë me batanije, duke përdorur zjarre të improvizuara për t’u ngrohur.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika