Tetë shtëpi lundruese më mahnitëse në botë sipas BBC

Kopertina e një libri të ri, Making Waves: Floating Homes and Life on the Water nga Portland Mitchell, kap lirinë që shumë shoqërojnë me shtëpitë me ujë.

Shikuar nga një hapësirë, dy mjellma kalojnë pranë një liqeni xhami.

Në plan të parë është një pamje më pak e dallueshme e brendshme e një varke shtëpie.

Megjithatë, banimi me varkë nuk është gjithmonë lundrim i thjeshtë.

Në fund të fundit, varkat e shtëpisë shpesh goditen nga elementët, ndërsa ato me të vërtetë të largëta mund të jenë plotësisht jashtë rrjetit, gjë që mund të kërkojë mësimin.

Por banesat shpesh ankorohen së bashku me të tjerët në skelat e qytetit, ku banorët e tyre përfitojnë nga një frymë e fortë komunitare.

Për sa i përket dizajnit, varkat e shtëpisë ndryshojnë stilistikisht dhe strukturisht, dhe shumë banorë të varkave e marrin seriozisht jetesën dhe dizajnin e qëndrueshëm.

“Ata po sjellin gjithçka nga një kontejner transporti i shpëtuar në një varkë shtëpie të ndërtuar nga materiale të ricikluara në rrugët ujore të botës,”ka deklaruar Mitchell për BBC Culture.

Tani me ndryshimin e klimës që nxit rritjen e nivelit të detit, përshtatshmëria po nxit gjithashtu nevojën për të jetuar me ujë.

“Bazuar në parashikimet klimatike, banimi në varkë mund të jetë një alternativë e kujdesshme, madje e nevojshme për jetesën në tokë, thelbësore për mbijetesën e njeriut”, shton Mitchell.

BBC Culture iu prezanton tetë shembuj të shtëpive lundruese në të gjithë globin.

Reetainer, MB

Shtëpia e Max McMurdo është dëshmi e shumëllojshmërisë së gjerë të varkave të shtëpisë që janë shfaqur në dekadën e fundit.

Rreth shtatë vjet më parë ai konvertoi një kontejner transporti metalik 12 me 2 milion, të cilin e kishte blerë për 2,000 £ (2,500 dollarë) në një pronë industriale në Londër, dhe krijoi shtëpinë e tij të re, e cila tani lundron në lumin Ouse në North Yorkshire.

Në MB, Max McMurdo konvertoi një kontejner transporti metalik në një shtëpi lundruese (Kredia: Brent Darby)

Kjo e ka lejuar atë të sigurojë një shtëpi pa hipotekë. Ai ka jetuar më parë në një vilë në Bedford, të cilën e rinovoi – duke rritur vlerën e saj – dhe më pas e shiti.

Pasi kontejneri i dëmtuar i transportit, i cili kishte udhëtuar nëpër botë, ishte rindërtuar dhe transformuar në varkën e tij të shtëpisë, McMurdo përmbushi gjithashtu një fantazi të kahershme për të jetuar pranë ose mbi ujë: “Unë gjithmonë kam ëndërruar të jetoj pranë ujit në një të vogël. në shtëpi”, ka deklaruar ai.

Një ish-projektues makinash, McMurdo kishte konvertuar më parë kontejnerë transporti në struktura me përdorime të ndryshme, duke përfshirë një zyrë për kopshtin e vilës së tij dhe ka një kompani që riprodhon kontejnerët e transportit, të quajtur Reetainer.

Shtëpia e tij e re mbështetet në një ponton prej betoni të përforcuar dhe një kuvertë të madhe që ofron shumë hapësirë ​​në natyrë. Një pjergull druri kurorëzon çatinë dhe projekton përtej saj për të siguruar një zonë më të hijezuar.

Idetë e zgjuara për të kursyer hapësirë ​​e kanë lejuar atë të inkorporojë një suitë të zakonshme banjo shtëpiake dhe dush.

Ai gjithashtu ndërtoi një ndarje magazinimi në majë të dyshemesë së kontejnerit të transportit, e cila përmban një banjë të fshehur, gardërobë, frigorifer dhe tavolinë ngrënieje që ngjitet përmes një hapjeje në dyshemenë e dhomës së ndenjes nëpërmjet një ashensori me gërshërë dhe koncerte poshtë kur nuk përdoret.

Rrjeta e mbuluar me guralecë në dyshemenë e dushit rrëshqet për të zbuluar banjën, ndërsa shtrati i tij ndahet në mes, duke zbuluar hapat në gardërobë.

Duke synuar të reduktojë konsumin e tij të energjisë, McMurdo ka shtuar panele diellore dhe planifikon të instalojë ngrohje me infra të kuqe me efikasitet energjetik në tavanin e varkës së shtëpisë.

Le Cid, Francë

Në vitin 2018, Agnès Combes Bernageau u zhvendos nga “banesa e saj komode” në Paris në një maune transporti të ankoruar në Seine – midis Pont Alexandre III dhe Pont de la Concorde – të cilën ajo e ndan me dy fëmijët e saj dhe bulldogun francez.

Le Cid u ndërtua në vitin 1930 dhe tani është ankoruar në qendër të Parisit (Kredia: Tom Peppiat)
Le Cid u ndërtua në vitin 1930 dhe tani është ankoruar në qendër të Parisit (Kredia: Tom Peppiat)

Ka një histori shumëngjyrëshe: është ndërtuar në vitin 1930 në Mainz, Gjermani, më pas iu dorëzua Francës si pjesë e reparacioneve të pas Luftës së Parë Botërore të imponuara nga Traktati i Versajës i vitit 1919.

Gjatë pushtimit të Francës nga Hitleri, ajo u shërbeu flotilave gjermane të nëndetëseve dhe në vitet 1950 u ble nga British Petroleum.

Le Cid u ankorua në këtë port të Parisit në vitin 1980. “Unë u mërzita nga jeta jopersonale e Parisit konvencional,” ka deklaruar Combes Bernageau, një drejtues i lartë në një markë luksoze franceze, i cili bleu maunën pas “një ndjesie të guximshme”.

Lëvizja ka pasur efekte pozitive psikologjike dhe fizike tek ajo: “Kam fituar një mendje dhe zemër më të hapur – si dhe një komunitet me një mentalitet të përbashkët lirie. Ju mësoni shumë në anije – nga ankorimi deri te të gjitha gjërat teknike Nuk dija asgjë, fitova muskuj.”

Ekziston një “jetë e fortë në komunitet” dhe një komitet port ku Combes Bernageau bën pjesë.

Combes Bernageau e ka konvertuar brendësinë e Le Cid në një dhomë ndenjeje elegante me plan të hapur që përfshin një kuzhinë dhe një zonë ngrënieje të pajisur mirë.

Pronari i Le Cid, Agnès Combes Bernageau, ka krijuar një hapësirë ​​elegante dhe të parregullt poshtë kuvertës (Kredia: Tom Peppiat).

Ka gjithashtu një banjë të pastër njëngjyrëshe. Efekti i përgjithshëm, poshtë kuvertës, është elegant, i pastër dhe i gjerë.

Një komunitet ekologjik në Argjentinë është shtëpia e disa varkave të shtëpisë, duke përfshirë Mini (Kredia: Daniel Fernandez Harper)

Mini, Argjentinë

Një komunitet ekologjik në Argjentinë është shtëpia e disa varkave të shtëpisë, duke përfshirë Mini (Kredia: Daniel Fernandez Harper)

Të jetosh në një varkë shtëpie ndonjëherë mund të nxitet nga një vendim ekzistencial për të braktisur një jetë të turbullt për dikë që sjell një vetëvendosje më të madhe. Anibal Guiser Gleyzer është një rast i tillë. Rreth 30 vjet më parë, ai e gjeti të paplotësuar jetën në qytet.

“Kështu që bleva një varkë me vela dhe eksplorova deltën e lumenjve Parana dhe Uruguay,” thotë ai.

Më vonë ai shiti banesën e tij, e fitoi tokën në deltë dhe, i vetëdijshëm se kjo ligatinë është e prirur ndaj përmbytjeve, ndërtoi një shtëpi lundruese.

Në vend që të përputhet me stilin arkitekturor evropian të shumë ndërtesave lokale, ai zgjodhi të krijojë një strukturë vetë-ndërtuar të frymëzuar nga maune me byk të sheshtë që tradicionalisht transportonin dru përmes deltës.

Ai donte që dizajni i tij – një strukturë dykatëshe  të bëhej nga materiale miqësore me mjedisin, dhe kështu e fabrikoi bykun duke përdorur ferroçimento, që përfshin aplikimin e llaçit ose suvasë së përforcuar mbi një armaturë që përbëhet nga rrjetë metalike, metal të zgjeruar ose fibra metalike. Muret e varkës së shtëpisë janë prej druri.

Që atëherë, ai ka krijuar një komunitet ekologjik të shtëpive të ngjashme me ujë, të quajtur Econáutico Hipocampo, banorët e të cilit janë po aq të tërhequr për të jetuar afër natyrës.

Varka prej druri Zazi daton nga vitet 1970 dhe është ankoruar në një periferi të Amsterdamit – banori i saj e ka zbukuruar atë me një brendshme me shafran dhe ngjyrë të kuqe (Kredia: Muk Van Lil)

Varka prej druri Zazi daton nga vitet 1970 dhe është ankoruar në një periferi të Amsterdamit – banori i saj e ka zbukuruar atë me një brendshme me shafran dhe ngjyrë të kuqe (Kredia: Muk Van Lil)

Varka e shtëpisë Zazi, Holandë

Për vite me radhë Jeanne de Kroon, e cila ka një biznes veshjesh të cilësisë së mirë të quajtur Zazi Vintage, udhëtoi nëpër botë, duke siguruar tekstile dhe veshje të bëra nga artizanale. Por ajo kohët e fundit hodhi rrënjët duke marrë me qira një varkë shtëpie në një periferi të Amsterdamit.

“Për udhëtarët, një varkë shtëpie është mënyra më e mirë për t’u ndjerë sikur jeni me pushime në shtëpi”, thotë de Kroon, e cila vishet me veshje hipi të stilit të viteve 1960.

Varka e shtëpisë prej druri daton nga vitet 1970. De Kroon ka shtuar ngjyrën në brendësi të saj, duke i lyer muret rozë më të çmendur dhe duke varur fustane në nuancat e saj të preferuara të shafranit të verdhë dhe të kuqërremtë nga kornizat e dyerve dhe mobiljet. “Kur jetoni në një varkë në kanalet e Amsterdamit, ngjyra është e rëndësishme për të ngrohur hapësirën,” arsyeton ajo.

De Kroon, e cila u rrit në Amsterdam dhe Nju Jork, ndihet më pak e izoluar këtu sesa po të jetonte në një apartament urban, ajo thotë: “Unë u rrita në qytete ku nuk i takoni kurrë fqinjët tuaj, por jeta në varkë e bashkon komunitetin – ne shkëmbejmë dhurata dhe kemi një klub noti.”

Oldenburg daton nga viti 1908 - pronarët e tij danezë kanë krijuar një brendshme të rehatshme (Kredia: Christina Kaiser/ Styling nga Rikke Graff Juel)

Oldenburg daton nga viti 1908 – pronarët e tij danezë kanë krijuar një brendshme të rehatshme (Kredia: Christina Kaiser/ Styling nga Rikke Graff Juel)

Oldenburg, Danimarkë

Kur Lis dhe Ove Nilsson panë për herë të parë varkën e shtëpisë së tyre, Oldenburg, e cila daton nga viti 1908, ata u mahnitën nga madhësia e saj e madhe – ideale për të pritur familjen dhe miqtë e tyre. Pa dyshim, kabina e rrotave, edhe pse plotësisht funksionale, ishte e dobët, por çifti e zgjeroi atë për të krijuar një zonë të gjerë ngrënieje. Shtëpia e tyre gjithashtu përmban një kuzhinë, dy dhoma gjumi, një banjë dhe gardërobë.

Brendësia e varkës, me muret e saj të bardha, dyshemetë e zbehta dhe rregullimin e mobiljeve në formë anijeje, është minimaliste, por e rehatshme. Ka një divan të gjerë dhe ndenjëse të veshur me susta në zonën e ngrënies, ndërsa dhomat ngrohen me punime druri tradicionale të llakuara.

“Nuk na ka munguar asgjë duke lëvizur nga toka në ujë”, thonë ata. Në fakt, nuk kishte asgjë të panatyrshme për këtë: Lis i kaloi verërat e fëmijërisë në një makinë prerëse peshkimi prej druri. “Kemi kapur harengë, rrathë, troftë deti dhe merluc”, kujton ajo. Që kur bleu Oldenburgun, çifti ka shkuar në shumë ekspedita lundrimi, kryesisht përgjatë bregut perëndimor të Jutlandës.

Siva Aiken në verandën e varkës së saj Soggybottom Shanty me bazë pontoni në SHBA (Kredia: Shivaun deLisser)

Siva Aiken në verandën e varkës së saj Soggybottom Shanty me bazë pontoni në SHBA (Kredia: Shivaun deLisser)

Soggybottom Shanty, SHBA

Një përvojë formuese për Siva Aiken, pronare e një varke shtëpie të quajtur në mënyrë të çuditshme Soggybottom Shanty, ishte fiksimi i saj me udhëtimin me temën e Piratëve të Karaibeve në Disneyland në Anaheim, të cilin familja e saj e frekuentonte gjatë fëmijërisë së saj.

“Ishte një njeri automatik që pinte një llull dhe tundej në një karrige në verandën e përparme të një kabine në moçal,” kujton ajo.

“Ndjeva një tërheqje për të kërcyer nga udhëtimi dhe për të shkuar në atë barakë të vogël.”

Ajo më vonë u zhvendos në Jug dhe u intrigua nga “historia e pasur në Amerikë e njerëzve të lumit”.

Si kanale për transportimin e trungjeve dhe qymyrit, lumenjtë atje në fund të shekullit të 20-të u bënë të padëshirueshëm dhe të ndotur, të populluar nga një komunitet i varfër. “Ata ndërtuan kasolle dhe barka me fund të sheshtë nga pjesët e drurit,” thotë Aiken qendashës që ndan anijen me disa qen Bracco Italiano.

Varka e saj e shtëpisë 7 metra e gjatë u bë duke përdorur materiale të ricikluara dhe të hedhura, me ndihmën e miqve, në vitin 2019. Dritaret e saj u shpëtuan nga një shtëpi që po pajisej me dritare të reja, ndërsa motori i saj i jashtëm i dorës së dytë është 30 vjeç.

Aiken ankoron varkën duke e lidhur në një bankinë. Ajo hip dhe zbret prej saj duke përdorur një dërrasë të pjerrët bande dhe, në një mbrëmje, pushon duke luajtur banjo në verandën e shtëpisë së saj në një jehonë të udhëtimit të Piratëve të Karaibeve që e mahniti atë si fëmijë.

Dritaret nga dyshemeja deri në tavan krijojnë pamje të mrekullueshme përgjatë ujit në Altarin jashtë rrjetit, Brazil (Kredia: Mel Audi)

Altari, Brazil

Për Rodrigo Martins, familjen e tij dhe dy miqtë, varka e tyre kompakte, por e gjerë eko, jashtë rrjetit – e ankoruar në një vozë në rezervuarin e Jaguaruna dy orë në veri të São Paolo – është një gropë e ëndrrave.

Kjo strukturë në formë kuti, minimaliste prej 38 metrash katrorë e bërë nga materiale 100% të riciklueshme është një sistem strehimi i parafabrikuar i quajtur LilliHaus, i prodhuar nga studioja braziliane e dizajnit të qëndrueshëm sysHaus.

Ai ulet në një kuvertë të gjerë me mbështjellje – e mbështetur nga një katamaran – e cila shton 26 m2 më shumë hapësirë. Ka shezllone mbi të, ku pas perëndimit të diellit banda mund të shikojë filma të projektuar në një mur të jashtëm që funksionon si ekran kinemaje.

E përdorur për qëndrime në fundjavë dhe pushime, dhe e arritur me një gomone, varka e shtëpisë duket jashtëzakonisht e vogël. Megjithatë, ai përmban një hapësirë ​​ndenjeje me plan të hapur me një zonë ngrënieje dhe kuzhinë, një dhomë gjumi dyshe dhe një banjë të pajisur mirë.

Një brendshme e thjeshtë elegante Scandi, me mure bionde druri dhe mobilje të pakuptimta, e bën hapësirën të ndjehet më e madhe. Përmirësimi i kësaj është një bollëk i dritës së ditës që vërshon në hapësirë ​​nëpërmjet dritareve nga dyshemeja deri në tavan dhe dritareve të çatisë.

Veçoritë eko eko të LilliHaus përfshijnë panele diellore në çati që gjenerojnë energjinë e saj elektrike dhe ndriçimin me efikasitet energjetik, hapje në strukturë që ofrojnë ventilim natyror dhe sisteme moderne të trajtimit të ujit.

Martins pranon se familja dhe miqtë e tij fillimisht përjetuan simptoma të tërheqjes së panikut kur u privuan nga Wi-Fi – por së shpejti ishin të lumtur duke u shoqëruar më shumë, duke notuar dhe duke vozitur në kanoe.

Brendësia e De Walvisch është rinovuar me dru të rikuperuar – prerësja e lundrimit është ankoruar në Londrën Lindore (Kredia: Roger Bool)

Balena, MB

Brendësia e De Walvisch, një gërshërë lundrimi holandeze, e ankoruar tani në Wapping, në Londrën Lindore, është jashtëzakonisht atmosferike. Ai krenohet me mure druri me ngjyrë sofër dhe një bollëk objektesh mahnitëse me origjinë të vjetër detare, të gjitha me burim nga banorët e tij – artistët Zatorski & Zatorski (një çift i njohur si Thomas dhe Angel për miqtë e tyre).

Në vitin 2000, dyshja bleu një varkë të ngushtë, e cila i pa ata të zhvillonin një shije për të jetuar “pak nën radar”. Vendimi i tyre për të blerë De Walvisch u përforcua nga interesi i tyre në Wapping. “Historia është në çdo cep të kësaj pjese të qytetit,” thonë ata.

Çifti e restauroi varkën, duke e pajisur me copa të rikuperuara, duke përfshirë një lavaman nga një nëndetëse. Një vrimë me një kornizë bronzi – e shpëtuar nga SS Transilvania, anija britanike e pasagjerëve e torpeduar dhe fundosur nga një U-boat gjerman në 1917 – tani zbukuron dhomën e gjumit me dritare me hark (dikur kabina e kapitenit).

Varka është ankoruar në Hermitage Moorings, një kooperativë që artistët ndihmuan për të krijuar, e cila ndahet me 17 varka të tjera.

Ky ambient frymëzon artistët, të cilët janë të interesuar për potencialin e anijeve për të simbolizuar zbulimin, jetën e re dhe aventurën.

Ata dokumentojnë jetën e tyre në bordin e varkës dhe e përdorin atë për të vënë në skenë vepra arti dhe shfaqje, dhe për të pritur sallone, ku njerëz nga disiplina të ndryshme ftohen për të diskutuar idetë e tyre.

 

Të fundit nga rubrika