Vdes në moshën 63-vjeçare këngëtarja dhe aktorja Irene Cara

Aktorja amerikane Irena Cara ka vdekur në moshën 63-vjeçare në shtëpinë e saj në Florida. Ajo ishte e njohur për rolin e saj në filmin Fame të vitit 1980, ndërsa ka fituar një çmim Oscar dhe një Grammy

Irene Cara, këngëtare dhe aktore

Ka ndërruar jetë në moshën 63-vjeçare këngëtarja e famshme Irene Cara.

Këngëtarja dhe aktorja amerikane ishte më e njohur për rolin e saj në filmin Fame të vitit 1980, si dhe bashkë-shkrimin dhe këndimin e hitit të madh Flashdance… What a Feeling, për të cilin fitoi një Oscar dhe një Grammy.

Më vonë ajo luajti në filma përballë Clint Eastwood dhe Tatum O’Neal.

Publicisti i Cara, i cili njoftoi vdekjen e saj, tha se ajo vdiq në shtëpinë e saj në Florida, por shkaku është “aktualisht i panjohur”.

E lindur në vitin 1959 në Bronx, New York City, Cara ishte më e vogla nga pesë fëmijët dhe filloi karrierën e saj në TV në gjuhën spanjolle. Babai i saj ishte portorikan dhe nëna e saj, kubano-amerikane.

Pasi kishte regjistruar muzikë si fëmijë, si në spanjisht ashtu edhe në anglisht, ajo vazhdoi të shfaqej në një numër muzikalësh në Broadway.

Por ishte në vitin 1980 që Cara fitoi famë kur mori rolin e Coco Hernandez dhe këndoi titullin e këngës Fame.

Performanca e saj i dha asaj një nominim për aktoren më të mirë në Golden Globe Awards 1981.

Cara më vonë shkroi dhe këndoi vokalin për Flashdance… What A Feeling, nga filmi i suksesshëm i vitit 1983 Flashdance, dhe fitoi një çmim Grammy për performancën më të mirë vokale të femrës pop, si dhe një çmim Oscar për këngën më të mirë origjinale.

Flashdance vazhdoi të bëhej filmi i tretë me fitimet më të larta të vitit 1983.

Judith A Moose, publicistja e Cara-s, e vlerësoi atë si një “shpirt të talentuar bukur, trashëgimia e të cilit do të jetojë përgjithmonë përmes muzikës dhe filmave të saj”.

Ajo tha gjithashtu se Cara kishte punuar në projektet e ardhshme kur ajo vdiq, të cilat ajo dhe menaxheri i këngëtares tani planifikojnë t’i përfundojnë, njofton BBC.

“Ajo do ta dëshironte këtë,” tha zonja Moose për klientin e saj përmes faqes së saj zyrtare në Twitter.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika