21 maji data e themelimit të Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA)

Futbolli i shoqatave kishte nevojë për mbikqyrje, kjo ishte e dukshme në fillim të shekullit 20 kur rritja e popullaritetit të ndeshjeve ndërkombëtare ishte shtuar. Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) u themelua në Rue Saint Honore në Paris, më 21 maj të vitit 1904. Anëtaret që ishin pro këtij themelimi ishin shoqatat kombëtare të Belgjikës, Danimarkës, Francës, Holandës, Suedisë, Zvicrës dhe Spanjës, ku Spanja përfaqësohej nga klubi i futbollit të Madridit.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika