7 vendet më të mira për të goditur pistat në Evropë këtë dimër

Sezoni i skive është pothuajse pranë nesh. Këtu janë vendpushimet më të mira evropiane të skive për t'u vizituar këtë dimër

Zgjedhja e resortit të duhur mund të bëjë ose prishë pushimet tuaja të skijimit.
Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për borë të freskët, kabina komode ose më të mirët për après-ski që mund të blini, është gjithmonë më mirë të bëni kërkimin tuaj përpara se të rezervoni.

Me kaq shumë resorte që ofrohen, marrja e një vendimi mund t’ju bëjë të ndiheni të zhytur në borë.
Por ekspertët e udhëtimeve në OVO Network i bënë gjërat më të lehta duke krahasuar mbi 40 resorte evropiane dhe duke zgjedhur 10 më të mirët.

Rezultatet janë ndarë në kategoritë kryesore, nga pjerrësitë më të gjata deri te kalimet ditore më të lira.

Pra, këtu janë të gjitha informacionet që ju nevojiten për të rezervuar një udhëtim të mrekullueshëm.

7. Kitzbühel, Austri

Një qytet mesjetar alpin pak jashtë Innsbruck-ut, Kitzbühel është i famshëm për garën e tij vjetore Hahnenkamm tatëpjetë. E mbiquajtur Strief, gara është një nga zbritësit më sfidues në botë.

Plot me dyqane dhe kafene elegante, qyteti është gjithashtu shtëpia e Muzeut Kitzbühel, ku mund të mësoni rreth historisë lokale dhe të lexoni pikturat e artistit vendas Alfons Wade. 

Këtu ofrohen 181 km pista, dhe një leje skijimi ditore do t’ju paguajë 59,50 €. Ka edhe disa opsione të shkëlqyera për ski après, nga baret e sofistikuara të koktejve deri te kazinotë dhe rrugicat e bowlingut. Ky mund të jetë vendpushimi për ju nëse dëshironi një prekje magjepsëse me skijimin tuaj.

6. Saalbach Hinterglemm, Austri
E vendosur në zonën e dytë më të madhe të skive të Austrisë , Skicircus, Saalbach dhe Hinterglemm janë dy qytete të ndërlidhura që formojnë një nga vendpushimet kryesore në Alpe. 270 km pista me borë janë të lidhura me 70 ashensorë skijimi dhe këtu ofrohen disa ashensorë me specifika të larta, duke përfshirë gondolat me sedilje me ngrohje.

Vendpushimet binjake janë gjithashtu një vend i mrekullueshëm për fillestarët , me 90 shpate të vlerësuara të lehta. Një leje ditore për ski do t’ju kthejë 66 € në sezonin e pikut.

Nëse ju pëlqen më shumë ndeja e pasdites sesa vetë skijimi, atëherë do t’ju pëlqejë ky resort. Me shumë bare dhe klube nate , ka shumë mundësi për të kërcyer në orët e vogla.

Ose nëse doni diçka pak më të qetë, ka edhe disa restorante të ulëta dhe bare familjare.

5. Megève – Saint-Gervais, Francë

Duke u ngjitur në vendin e pestë, Megève – Saint-Gervais ndodhet në zemër të Pays du Mont Blanc me famë botërore në juglindje të Francës.

Megève u ofron vizitorëve një përvojë autentike të fshatit alpin dhe ka qenë një destinacion popullor skijimi që nga vitet 1920. Është gjithashtu më e lira në pesëshen e parë, me një leje ditore për të rritur vetëm 55€. Ka edhe shtatë qytete të tjera aty pranë për të eksploruar, së bashku me 81 ashensorë të rehatshëm të skive për t’ju çuar në pistën tuaj të zgjedhur.

Dhe me 262 km vrapime për të zgjedhur, ka shumë hapësirë ​​për të praktikuar teknikën tuaj.

Nuk mund të mohohet se Megève është një vendpushim luksoz. Jo vetëm që ka Les Flocons de Sel, një restorant me tre yje Michelin, por ka edhe aeroportin e vet. Por, pavarësisht nga 100 vjet popullaritet, ai ka arritur të ruajë një atmosferë hijeshi lokale dhe shpesh është më i qetë se vendpushimet fqinje si Chamonix.

4. Shën Anton, Austri

Vendpushimi i skive i St Anton rrëshqet në vendin e katërt me vlerësimet më të larta në internet prej 4.8 nga 5. Me 302 km pista, St Anton është një vizitë e domosdoshme për skiatorët ekspertë.

“Run of Fame” 65 km – qarku më i gjatë i skive në Alpe – fillon në St Anton dhe shkon deri në Warth. Mund të bëhet ski në të dy drejtimet, dhe shumë skiatorë e trajtojnë atë gjatë disa ditëve.

Vetë fshati, i mbiquajtur ‘djepi i skive alpine , ka një ndjenjë tradicionale, por mos lejoni që kjo t’ju mashtrojë. St Anton është i famshëm për après-skit e tij të ngjeshur, dhe bari Mooserwirt është i njohur për shitjen e më shumë birrë se çdo bar tjetër austriak. Ka shumë klube për t’ju mbajtur në frymën e festës deri në orët e para, duke përfshirë Basecamp.

Nëse mund ta duroni mendimin për të bërë ski përsëri pas gjithë asaj qejfi, një leje skish ditore do t’ju kthejë 64 €.

3. Tignes dhe Val d’Isère, Francë

Më pas janë zonat e lidhura të Tignes dhe Val d’Isère. Të lidhura nga ashensorët dhe shpatet, të dy zonat formojnë një nga vendpushimet më të mëdha të skive në Francë, i njohur gjithashtu si Espace Killy. Këtu ofrohen 300 km shpate, me të gjitha nivelet e vështirësisë të mbuluara.

Vendpushimi organizon rregullisht edhe garat e kupës botërore të skijimit dhe festohet për mbulimin e tij të besueshëm të borës , i cili mund të zgjasë nga nëntori deri në maj. Është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për skiatorë më me përvojë, falë gamës së gjerë të shpateve jashtë pistës.

Vendimi më i madh që duhet të merrni kur vizitoni këtë rajon është nëse do të qëndroni në Tignes ose Val d’Isère. Nëse jeni adhurues i banesave të larta, Tignes mund të jetë vendi për ju. I përbërë nga një sërë fshatrash të ndërtuar për qëllime të ndryshme, vendpushimi është shtëpia e shumë blloqeve kullash, të vendosura në kontrast të plotë me malet me dëborë prapa.

Val d’Isère nga ana tjetër ofron një atmosferë më tradicionale, pasi ishte një fshat përpara se të bëhej i njohur me skiatorët. Rrugët këtu janë të veshura me shtëpi prej druri, të mbuluara me borë .

2. Portes du Soleil, Francë dhe Zvicër

Duke mbuluar dy vende, Portes du Soleil është një nga zonat më të mëdha të skive në botë dhe në fakt përbëhet nga 12 vendpushime të ndryshme, duke përfshirë Morzine, Chatel dhe Les Gets. Me një ofertë të madhe 580 km të shpateve këtu, ka diçka për të gjithë, pavarësisht nëse jeni një kampion bote apo një fillestar i plotë.

Duke mbuluar një sipërfaqe të madhe, këtu ka 165 pista skish, si dhe 14 qytete aty pranë . Rajoni është gjithashtu i popullarizuar me Instagrammerët, me 925,939 përmendje hashtag në platformë.

Skiatorët e avancuar duhet të shkojnë në Avoriaz ku mund të shijoni ‘Zonën e dëborës’, një koleksion prej katër zonash jashtë pistes ku skiatorët dhe snowboarderët mund të shpalosin kreativitetin e tyre dhe të përsosin truket e tyre.

Nëse nuk jeni ende në fazën e mashtrimit, Les Gets është i mrekullueshëm për fillestarët dhe familjet, me një zonë të dedikuar mësimi dhe një park bore familjare.

1. Les Trois Vallées, Francë

Destinacioni numër një i skive Les Trois Vallées (po, është sërish Franca ) është gjithashtu më i madhi në botë, me një ofertë të madhe 600 km pista skish. Në fakt, Les Trois Vallées është kaq i madh, saqë brenda tij mund të vendosni pesë zonat më të mëdha të skive në SHBA. E vendosur në Luginën Tarentaise në rajonin Savoie të Francës , ju mund të skijoni tre luginat unike duke përdorur vetëm një kalim.

Sezoni i skijimit zgjat pesë muaj këtu, duke filluar nga dhjetori në prill dhe 85 për qind e pistave të skive qëndrojnë në një lartësi prej 1800 metrash ose më shumë.

Për një zonë kaq të madhe, një kartë skijimi ditore është shumë e arsyeshme me 72 €, dhe nëse jeni pas një skijimi après, ka 27 qytete dhe fshatra lokale për t’u vizituar. Val Thorens është vendpushimi më i lartë i Evropës, ndërsa Courchevel u ofron miqve një pjesë të jetës së mirë, me restorante Michelin, apartamente luksoze dhe madje edhe aeroportin e tij.

Rajoni është i përsosur edhe për skiatorë të të gjitha niveleve.
Ai përbëhet nga 17 për qind vrapime gjelbërt, 29 për qind vrapime blu, 33 për qind vrapime të kuqe dhe për më
aventurierët, 11 për qind vrapime të nxehta.

Të fundit nga rubrika