Al Kaeda u bën thirrje myslimanëve të shmangin Kupën e Botës

Al Kaeda në Gadishullin Arabik, dega e grupit militant me bazë në Jemen, kritikoi Katarin për "sjelljen e njerëzve të pamoralshëm, homoseksualëve, mbjellësve të korrupsionit dhe ateizmit në Gadishullin Arabik", dhe u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të shmangin Kupën e Botës të futbollit në Katar

Ilustrim

Dega rajonale e Al Kaedës u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të shmangin Kupën e Botës të futbollit në Katar, megjithëse ajo ndaloi së kërcënuari sulme ose promovimin e dhunës në lidhje me ngjarjen, sipas një deklarate të raportuar nga një grup moniturues.

Al Kaeda në Gadishullin Arabik, dega e grupit militant me bazë në Jemen, kritikoi Katarin për “sjelljen e njerëzve të pamoralshëm, homoseksualëve, mbjellësve të korrupsionit dhe ateizmit në Gadishullin Arabik” dhe tha se ngjarja shërbeu për të larguar vëmendjen nga “pushtimi i vendeve myslimane” dhe shtypjen e tyre”, shkruan Reuters.

“Ne paralajmërojmë vëllezërit tanë myslimanë që të ndjekin këtë ngjarje ose të marrin pjesë në të,” thuhet në deklaratën, e raportuar nga grupi i Inteligjencës SITE të shtunën, një ditë para hapjes së turneut në një vend me mbizotërim mysliman për herë të parë.

Organizatorët e Kupës së Botës, në përgjigje të kritikave mbi të dhënat e të drejtave të njeriut të Katarit, duke përfshirë të drejtat LGBT si dhe kufizimet sociale, kanë thënë se të gjithë, pavarësisht orientimit apo prejardhjes së tyre seksuale, janë të mirëpritur gjatë ngjarjes.

Katari, një vend i vogël me rreth 3 milionë banorë, kryesisht punëtorë të huaj, ka thënë se ka trajnuar më shumë se 50,000 njerëz për të ofruar siguri gjatë Kupës së Botës, me forcat e huaja që ndihmojnë nën komandën e Katarit.

Analizat

Brazili përballet me Zvicrën pa Neymarin

Brazili, i mbështetur nga një fitore 2-0 kundër Serbisë në ndeshjen e tyre hapëse, do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në 16-shen...

Musiala tregon sërish potencialin e tij teksa impresionon ndaj Spanjës

I mahnitshëm dhe i pashoq, adoleshenti gjerman, Jamal Musiala, tani ka etiketën si "Lionel Messi i ardhshëm". 19-vjeçari luajti një rol kyç në shtyrjen e...

Të gjitha gabimet e Meksikës në ndeshjen kundër Argjentinës

Që në momentin e parë që tifozët e Meksikës panë ndeshjen startuese të Gerardo Martinos kundër Argjentinës, shumica u habitën nga vendimi i tij...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika