Argjentina fiton Finalissiman, duke mposhtur Italinë

Argjentina ka fituar trofeun e Finalissima të mërkurën duke mposhtur Italinë 3-0 në një takim të kampionëve të Amerikës së Jugut dhe Evropës

Argjentinasi Lionel Messi mban një trofe teksa feston me shokët e tij të skuadrës pasi fitoi ndeshjen e futbollit Finalissima midis Italisë dhe Argjentinës në stadiumin Wembley në Londër, të mërkurën, 1 qershor 2022

Argjentina e ka mposhtur Italinë, në La Finalissima të mërkurën, me rezultat 3-0, ku u takuan kampioni i Amerikës Jugore dhe kampioni i Evropës.

Argjentina kaloi në epërsi me dy gola në pjesën e parë të miqësores prestigjioze falë goditjeve të Lautaro Martinez dhe Angel Di Maria.

Lionel Messi dhe Angel di Maria shkëlqenin teksa Argjentina mundi Italinë në Wembley në Finalissima.

“Ajo që përjetuam këtu ishte e bukur. Ne e dinim se do të ishte një lojë e bukur dhe një mjedis i bukur për të qenë kampionë”, ka thënë Messi për Washington Post, transmeton Portali D.

Goli i parë në ndeshje u shënua në minutën e 28-të, kur Lionel Messi asistoi te Lautaro Martinez, i cili shënoi nga afër për rezultat 1-0.

Lionel Messi

Vrapimi dhe krosimi i Messit kanë dhënë golin e hapjes për Lautaro Martinez, i cili më pas u kthye në ofruesin e Di Marias për të shënuar një sekondë.

Pak pa u mbyllur pjesa e parë, Argjentina ka zhvilluar një aksion të shkëlqyer, ku Martinez asistoi te Di Maria, i cili i vetëm me Giggi Donnarumman, ka shënuar golin për rezultat 2-0.

Edhe në pjesën e dytë argjentinasit ishin më të mirë, duke krijuar më shumë aksione. Messi ishte i pandalshëm në shumë aksione, por goditjet e tij u ndalën nga Giggi Donarumma.

Vetëm pak minuta para se të mbyllej ndeshja në skenë doli Paulo Dybala që pas një asistimi të Messit shënoi për rezultat 3-0.

Ky është trofeu i dytë i Argjentinës në vetëm pak muaj, pasi fituan edhe ndaj Brazilit në Copa America.

Është një ringjallje e Kupës Artemio Franchi, e cila u konkurrua dy herë më parë – në 1985, kur Franca mundi Uruguain dhe në 1993, kur Argjentina mundi Danimarkën në penallti.

Ishin Di Maria dhe Messi ata që me të vërtetë u dalluan, megjithatë, duke organizuar mini-konkursin e tyre me shokun e klubit të Paris St-Germain dhe portierin italian, Gianluigi Donnarumma, në atë që u bë një çështje gjithnjë e më e njëanshme.

Brenda dy minutave, Di Maria po përpiqej të godiste Donnarumma nga afër gjysmës së rrugës. Në fund të pjesës së parë, ai kishte shënuar një goditje të mrekullueshme për të ndjekur golin e Martinezit, i krijuar nga një vrapim dhe krosim tipik i paprekshëm i Messit.

Ndërkaq, Messi, është shpallur Lojtari i Ndeshjes pas fitores 3-0 të skuadrës së tij kundër Italisë në Finalissima 2022 në Londër.

34-vjeçari, është zgjedhur nga paneli i vëzhguesit teknik të UEFA-s, i cili i ka dhënë meritat Messit për një paraqitje të jashtëzakonshme të gjithanshme.

Italia, ishte thjesht mirënjohëse ndaj portierit të saj për serinë e pritjeve mbresëlënëse që ai bëri për të mbajtur rezultatin të respektueshëm, përpara se Dybala të gjuante në fund me goditjen e fundit të lojës.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika