Gjermania shënon golin e parë ndaj Japonisë në Katar

Kombëtarja e Gjermanisë ka kaluar në avantazh ndaj Japonisë në duelin e Grupit E të Kupës së Botës

Foto ilustrim

Gjermania ka arritur të shënoj golin e parë ndaj Japonisë të mërkurën e 23 nëntorit, për Grupin E të Kampionatit Botëror.

Goli është shënuar në minutën e 33-të, nëpërmjet mesfushorit Ilkay Guendogan. Guendogan shënoi nga penalltia, të cilën e fitoi David Raum.

İlkay Gündogan shënon golin e tij të parë në turneun më të madh të futbollit me penalltinë e pestë në Kupën e Botës në dhjetë ndeshje.

Ndeshja që është duke u zhvilluar në stadiumin “Khalifa Interantional” dhuroi edhe një gol nga kombëtarja japoneze në minutat e para, por u anulua për shkak të pozitës jashtë lojë. Këtë gol që doli të jetë jashtë loje e realizoi Daizen Maeda.

Gjermania e rriti ritmin pas një fillimi të vështirë, me mbrojtësin e majtë David Raum, i cili u bë një kërcënim i vazhdueshëm për japonezët, dhe ai ishte vendimtar në fitimin e një penalltie në minutën e gjysmë ore pasi u rrëzua nga portieri japonez Shuichi Gonda.

Kombëtarja gjermane kishte arritur të shënoj edhe golin e dytë nga Kai Havertz, në minutën e 45+3, por nga ky gol u kontrollua nga VAR dhe doli të jetë jashtë lojës.

Gjermania kishte dominuar në masë të madhe para golit dhe kalimi në epërsi vetëm sa i ka ndihmuar në kontrollin e lojës

Përpjekjet nga Gundogan dhe Jamal Musiala nga distanca nuk  mungonin, por Joshua Kimmich testoi portierin pikërisht në pjesën e parë.

Pas 45 minutave të parë, rezultati është 1:0 në favor të Gjermanisë. Po ashtu, në grupin E bëjnë pjesë edhe Spanja e Kosta-Rika.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika