Cilat janë të mirat e “Pilates”?

“Pilates” janë ushtrime të gërshetuara të mendjes dhe trupit, të cilat deri vonë nuk kanë qenë të njohura në vendin tonë. Për këto ushtrime ka folur në Radio Dukagjini innstruktori Erlet Muçolli

Donika Hyseni, Erlet Muçolli

Pilates është një lloj aktiviteti fizik, që ndihmon në përmirësimin e gjendjes së trupit dhe mendjes. Kështu deklaroi instruktori i çertifikuar i pilates, dhe fizioterapeuti Erlet Muçolli, në emisionin “Drive on D” me Donika Hysenin, në Radio Dukagjini.

Muçolli i cili merret me pilates që nga viti 2008, është çertifikuar si instruktor në Slloveni, Gjermani e Kroaci.

Ai ka bërë të ditur se me anë të ushtrimeve pilates, trupi ndjehet më rehat, teksa gjithashtu lirohet edhe hormoni i lumturisë, duke bërë që të jemi më mirë edhe mentalisht.

Instruktori theksoi se një kombinim i fitnesit klasik që të gjithë e njohim me pilates, bën që caqet e një personi të arrihen shumë më shpejt. Gjithashtu, ai shtoi se si çdo lloj ushtrimi, edhe pilates ndihmojnë në humbje të peshës, mirëpo gjithmonë kombinuar me kujdesin në ushqim.

Ushtrimet Pilates

Muçolli ka bërë edhe dallimin e pilates me jogën, duke shpjeguar se joga ka të bëjë më shumë me arritjen e një poze të caktuar, teksa pilates manifestohen me lëvizje më dinamike.

Sipas tij, ky aktivitet nuk është i shtrenjtë, përpos nëse bëhet me makineri. Megjithatë në studion e instruktorit nuk ka makineri të tilla, andaj edhe hargjimet janë më të vogla.  Shtoi se pilates ka ushtrime të cilat mund t’i përshtaten çdo moshe.

Muçolli deklaroi se pilates janë ushtrime të cilat mund të bëhen edhe vet në shtëpi pa ndihmën e instruktorit, mirëpo vetëm atëherë kur krijon një përvojë me instruktorin dhe dijeninë e duhur për këtë aktivitet, përndryshe pa informacionet e duhura mund të pasojë ndonjë lëndim.

Për fund, Muçolli ka bërë të ditur edhe faktin se organizon aktivitete në natyrë, në parkun e Gërmisë të cilat janë pa pagesë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika