Karakorum: Kryeqyteti i lashtë i Mongolisë një kënaqësi kulturore

Manastiri Erdene Zuu i Karakorum është një destinacion i Mongolisë që duhet vizituar, foto CNN.

Karakorum njihet me shumë emra dhe me shumë reputacion. Dikur shtëpia e Khanit më të famshëm në botë, ky qytet i lashtë u bë shpejt një nga pikat më të rëndësishme – dhe progresive – të konvergjencës së “Silk Road”.

E vendosur në provincën Övörkhangai të Mongolisë, Karakorum dhe peizazhet përreth janë ndër vendet më të mira për t’u vizituar në Mongoli sot.

E vendosur vetëm 350 kilometra nga Ulaanbaatar, kryeqyteti modern i vendit, rruga për në Karakorum është një udhëtim thelbësor në çdo itinerar udhëtimi në Mongoli, jo vetëm për bukurinë, por edhe për historinë e saj.

Është e njëjta rrugë Lindja me Perëndimin që dikur udhëtohej nga turqit, kinezët, ujgurët, sogdianët, hungarezët, grekët, armenët, alanët dhe gjeorgjianët. Nga diplomatë, tregtarë, artizanë dhe tregtarë që të gjithë kërkojnë të tregtojnë mëndafsh, erëza, çaj, fildish, pambuk, lesh dhe metale të çmuara, si dhe ide.

Për shkak të kësaj, siç ka raportuar CNN, Karakorum u bë shpejt një vend ku kulturat do të ndërthureshin dhe do të mësonin të jetonin në harmoni me njëra-tjetrën. Pavarësisht nga shumë nga konotacionet për Genghis Khan dhe perandorinë e tij që shumë prej nesh kanë sot, Karakorum ishte një qytet i ndërtuar mbi mirëkuptimin dhe pranimin.

Ishte një vend ku pranoheshin praktika të ndryshme fetare, me të paktën 12 tempuj të ndryshëm paganë, dy xhami, një kishë dhe të paktën një tempull budist të vendosur brenda mureve të qytetit.

Megjithatë, lavdia e qytetit ishte jetëshkurtër. Kublai Khan përfundimisht e zhvendosi kryeqytetin e perandorisë në Pekin vetëm 50 vjet pas fillimit të zhvillimit. Me temperatura të ashpra dhe një cenueshmëri ndaj sulmeve, banorët e qytetit nuk qëndruan gjatë pas kësaj dhe Karakorum u shndërrua shpejt në një grumbull rrënojash.

Karakorumi që shohim sot mund të mos jetë aspak si në ditët e Khanit të Madh, por me një zotim të fundit nga presidenti i Mongolisë për të rigjallëruar këtë qytet të rëndësishëm kulturor në vitet e ardhshme, ka një të ardhme më të ndritshme në horizont.

Deri atëherë, ka ende shumë arsye për të vizituar.

Unifikimi i së kaluarës së Mongolisë

Muzeu Karakorum tregon historinë e pasur të Mongolisë, foto CNN.

Si një vend me një kulturë nomade, Mongolia nuk ka ende shumë gjurmë të së kaluarës së saj. Edhe sot, pjesa më e madhe e historisë së mongolëve si një nga perandoritë më të mëdha dhe më të fuqishme në botë është një mister që ende është duke u bashkuar.

Përveç “Historisë Sekrete të Mongolëve”, nuk kanë mbetur shumë rrëfime të shkruara nga Perandoria Mongole, siç tregohet nga mongolët. Vendet arkeologjike rreth Karakorum janë ende duke mbushur shumë boshllëqe.

Gërmimet në dhe rreth Karakorum kanë zbuluar rrugë të asfaltuara, mbetje ndërtesash me tulla dhe qerpiç, sisteme ngrohjeje në dysheme, soba me shtrat, dëshmi të përpunimit të bakrit, arit, argjendit, hekurit, qelqit, bizhuterive, eshtrave dhe lëvores së thuprës, si dhe monedha nga Kina dhe Azia Qendrore, qeramika dhe katër furra.

Shumë nga këto zbulime, dhe historitë rreth tyre, mund të gjenden në Muzeun Karakorum , një atraksion elegant dhe modern në zemër të qytetit.

Megjithatë, asnjë nga artefaktet dhe ekspozitat nuk është aq magjepsës sa përralla e Pemës së Argjendtë – një shatërvan dikur i zbukuruar që ishte pjesa qendrore e kryeqytetit mongol.

Sipas legjendës, pema ishte e stolisur me fruta argjendi dhe që rrjedhin me pije të ndryshme alkoolike, duke përfshirë verën, qumështin e fermentuar të pelës (airag), verë orizi dhe miell mjalti, të gjitha për nipërit e Genghis Khan dhe mysafirët e tij të ftuar.

Pema e Argjendtë nuk është zbuluar dhe ka shumë të ngjarë të jetë çmontuar gjatë një prej bastisjeve të qytetit, por historia e saj është e mjaftueshme për të mbushur kupat tona, ashtu si dikur ato të mbretërve mongolë.

Një tempull budist ngrihet nga rrënojat

Monatari Erdene Zuu është një nga hapësirat më të shenjta të Mongolisë, foto CNN.

Në vitin 1585, kur Karakorum u braktis dhe u rrënua, shpëtimi i qytetit erdhi në formën e një manastiri budist të porositur nga princi i atëhershëm Khalkha-Mongolian.

Ishte takimi i princit me Dalai Lamën e tretë dhe deklarimi i tij i budizmit tibetian si feja shtetërore e Mongolisë, që do ta bënte Manastirin Erdene Zuu manastirin e parë budist në Mongoli.

Gjatë spastrimeve sovjetike të viteve 1930, vetë Stalini shpëtoi disa nga tempujt kryesorë nga shkatërrimi, duke i quajtur ato simbole të lirisë fetare. Kompleksi i manastirit u shndërrua përfundimisht në një muze.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, manastiri u aktivizua përsëri, por asgjë si ditët e tij të mëparshme. Në kulmin e tij, manastiri ishte shtëpia e më shumë se 100 tempujve, rreth 300 yurts dhe 1000 murgjve në vendbanim.

Sot, Manastiri Erdene Zuu është një nga tempujt më të shenjtë budist të Mongolisë, me mongolët praktikues budistë që zotohen të vizitojnë kompleksin të paktën një herë në jetën e tyre.

Tempulli Laviran në pjesën e pasme të kompleksit është vendi ku murgjit mund të gjenden duke kënduar, duke praktikuar instrumente muzikore dhe duke ofruar lexime të shenjta çdo ditë.

Ruajtja e traditave të lashta

Qendra e Kaligrafisë Mongole Erdenesiin Khuree u zgjerua kohët e fundit dhe tani ofron më shumë punëtori dhe ekspozita, foto CNN.

Një tjetër pikë kryesore e Karakorumit është Qendra e Kaligrafisë Mongole Erdenesiin Khuree – ndër arsyet më të mira për të vizituar Mongolinë , veçanërisht këtë verë.

Me një zgjerim të kohëve të fundit dhe aftësinë për të ofruar një gamë më të gjerë seminaresh dhe ekspozitash që shkojnë përtej kaligrafisë mongole, qendra fokusohet në promovimin e të gjitha aspekteve të trashëgimisë mongole.

Gjatë gjithë verës do të mbahen koncerte me muzikë tradicionale mongole, si dhe masterklasa për khoomei, ose këngë tradicionale mongole në fyt.

Në shtator, qendra planifikon të hapë një punishte qeramike.

Ku të qëndroni në Karakorum

Shtëpia e re e mysafirëve Silver Tree ofron një shumëllojshmëri opsionesh për të fjetur duke përfshirë yurts tradicionale, foto CNN.

Karakorum shpesh konsiderohet si një ndalesë përgjatë rrugës për në diku tjetër, ky qytet i pasur kulturalisht meriton vëmendje më të madhe. Vizitorët duhet të planifikojnë të kalojnë të paktën dy ditë duke eksploruar këtë zonë antike, duke rezervuar të paktën një natë në një nga këto hotele, bujtina ose kampe turistike ger (yurt).

Hoteli dhe Restoranti modern dhe i pastër Ikh Khorum shquhet si një nga zgjedhjet më elegante të qytetit. Hoteli ka 27 dhoma, sauna, restorant, bar dhe sallon. Hoteli ndodhet në këmbë larg Manastirit Erdene Zuu, Muzeut Karakorum dhe Qendrës së Kaligrafisë Erdenesiin Khuree.

Ndërsa Silver Tree Guest House është ende në fazat e hapjes, qëndrimi këtu ndihet sikur jeni ftuar në shtëpinë e dikujt. Dhe kjo është gjithashtu sepse është. Silver Tree Guest House është një shtëpi për mysafirë e drejtuar nga familja që ofron qëndrime në yurtë, dhoma me tualete dhe dushe dhe një restorant që mund të strehojë si mishngrënës ashtu edhe dashamirës të perimeve.

Është gjithashtu ndërtesa e parë në Mongoli që përdor një sistem ngrohjeje me biogaz dhe mund të flasë disa gjuhë, duke përfshirë anglisht, frëngjisht, rusisht, polonisht dhe mongolisht.

Për eksperiencën e vërtetë të yurtës, Anja Camp bën listën si një nga më të mirat në Karakorum, duke ofruar ushqime ekologjikisht të shëndetshme dhe natyrale nga sera e tyre tre-sezonale si dhe duke u fokusuar në projektet mjedisore.

Kampi dhe themeluesit e tij kanë filluar iniciativat për rritjen e gjembave të detit për të ndaluar erozionin e tokës, duke përdorur pemët për të krijuar kremra, likere, lëngje organike, vaj organik dhe – një i preferuar mongol – çaj nga gjemba e detit. Ata gjithashtu kanë një shtëpizë motra në Elsen Tasarkhai, Sweet Gobi Geolodge , një orë jashtë Karakorum që ia vlen ta kontrolloni nëse jeni në zonë.

Të fundit nga rubrika