Lufta e Putinit për rikolonizim

VOLNOVAKHA, UKRAINË - 26 MARS: Ushtarët rusë shihen në një tank në distriktin Volnovakha në Donetsk të kontrolluar nga separatistët pro-rusë, në Ukrainë më 26 mars 2022. Volnovaha, një nga 18 rajonet e Donetskut në Ukrainën lindore, ka qenë nën kontrollin e Forcave të Armatosura Ruse dhe separatistit pro-rus në Donetsk që nga 11 marsi. (Foto nga Sefa Karacan/Anadolu Agency nëpërmjet Getty Images)

Lufta e plotë e Rusisë kundër Ukrainës është tani në vitin e saj të dytë dhe perspektivat për paqe duken po aq të largëta si kurrë më parë. Sigurisht, kjo luftë ka vazhduar për shumë më gjatë – që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi me forcë Krimenë dhe u fut në rajonin Donbas të Ukrainës lindore. Por pushtimi masiv që Vladimir Putin filloi në shkurt 2022 ishte në një nivel krejtësisht të ri, dhe për sa i përket shkallës dhe intensitetit të luftimeve është lufta më e madhe dhe më e përgjakshme në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Perspektiva e vdekjes dhe shkatërrimit të vazhdueshëm, dhe natyra relativisht statike e vijës së frontit që nga fundi i vitit 2022, ka çuar në thirrje të rinovuara për një zgjidhje që do të kërkonte lëshime territoriale të Ukrainës. Michael Desch, një studiues i marrëdhënieve ndërkombëtare, shkroi kohët e fundit, për shembull, se “Ukraina dhe Perëndimi duhet të bëjnë paqen e tyre me idenë se Krimea, Donbasi dhe ura tokësore jugore mes tyre ka shumë të ngjarë të jenë zhdukur përgjithmonë”.

Thirrje të tilla për Ukrainën që të heqë territorin në këmbim të paqes ndjekin maksimën e historianit të lashtë grek Tukididit: “Të fortët bëjnë atë që munden dhe të dobëtit vuajnë atë që duhet”. Duke pasur parasysh madhësinë e popullsisë dhe ekonomisë së Rusisë, për të mos përmendur arsenalin e saj bërthamor, arsyetimi thotë se Ukraina nuk ka zgjidhje tjetër veçse të japë territor. Mund të jetë e padrejtë, sipas këtyre “realistëve” të marrëdhënieve ndërkombëtare, por bota vetëm kështu funksionon.

Megjithatë, bota sot nuk funksionon kështu. Agresioni i Rusisë – një përpjekje e zhveshur për të rikolonizuar Ukrainën – është një shkelje e normës së integritetit territorial dhe një kthim prapa në epokën e imperializmit. Është një anomali rrëqethëse, dhe ndoshta unike, në epokën e pas Luftës së Dytë Botërore. Putin njoftoi në shtator 2022 se Rusia kishte aneksuar katër provinca të tjera ukrainase – Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Siç theksoi në atë kohë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kjo ishte “përpjekja më e madhe për aneksimin e territorit evropian me forcë që nga Lufta e Dytë Botërore “.

Stoltenberg ka të drejtë. Territori ukrainas që Rusia ka kapur me forcë dhe ka shpallur territor rus që nga viti 2014, duke përfshirë Krimenë, përfshin më shumë se 135,000 kilometra katrorë, që është më i madh se Austria dhe Zvicra së bashku. Dhe edhe kur Turqia pushtoi Qipron Veriore (3,300 kilometra katrorë) në 1974, kapja e fundit e rëndësishme e territorit në Evropë, ajo nuk pretendoi se toka e sekuestruar ishte pjesë e Turqisë.

Një rrëmbim kaq masiv i tokës është gjithashtu relativisht i rrallë jashtë Evropës. Për të qenë të sigurt, shtetet kanë kërkuar të kapin territorin nga fqinjët e tyre. Por ka pasur dy tendenca të dukshme në konfiskime të tilla që nga Lufta e Dytë Botërore: Së pari, shtetet agresore shpesh i bëjnë grabitjet e tokave të tyre të duken si “faits accomplis” duke pushtuar pjesë të vogla të një shteti fqinj dhe duke luajtur kumar se ata do të jenë në gjendje të pretendojnë territorin pa pasur nevojë të luftosh për të. Një faktor kyç këtu është madhësia; territoret e synuara priren të jenë të vogla dhe përgjithësisht të papushtuara dhe të pambrojtura nga shteti të cilit i përkasin.

Së dyti, shumica e përpjekjeve për të kapur blloqe të mëdha territori e kanë origjinën në betejat e dekolonizimit me pretendime territoriale konkurruese. Për shembull, ndarjet pas Luftës së Dytë Botërore të dy Koresë dhe Vietnamit (të cilat kishin qenë koloni të Japonisë dhe Francës, respektivisht) në pjesët veriore dhe jugore ishin të diskutueshme dhe një shkak kryesor i luftës në të dy vendet. Maroku pushtoi Saharanë Perëndimore në 1975 kur Spanja u tërhoq, por e kishte pretenduar territorin që kur fitoi pavarësinë e saj nga sundimi kolonial në 1956. Në një proces të ngjashëm, Indonezia pushtoi Timorin Lindor në 1975 gjatë një lufte civile që pasoi tërheqjen e Portugalisë nga ish-kolonia e saj. Lufta për Qipron, një shoqëri e ndarë që fitoi pavarësinë nga Britania në vitin 1960, i ka gjithashtu rrënjët në dekolonizim.

E rëndësishmja, njohja ndërkombëtare e këtyre territoreve të diskutueshme ose u kontestua ose u ndalua. Kombet e Bashkuara nuk e njohën Vietnamin deri në vitin 1977 ose Korenë e Veriut dhe atë të Jugut deri në vitin 1991. Saharaja Perëndimore nuk ka qenë kurrë një shtet i pavarur i njohur nga OKB, dhe as pretendimi i Marokut për të nuk njihet nga OKB-ja sot. Tibeti, pushtimi tjetër masiv territorial (më shumë se një milion kilometra katrorë që nga Lufta e Dytë Botërore), ishte de fakto i pavarur nga Kina midis 1912 dhe 1951, por nuk u njoh si shtet i pavarur nga vendet e tjera. Kuvajti, në të kundërt, ishte anëtar i Kombeve të Bashkuara kur Iraku pushtoi në vitin 1990, por Këshilli i Sigurimit i OKB-së e denoncoi shpejt atë aneksim, i cili përfundimisht u anulua gjatë Luftës së Gjirit (1990–91).

Historia e Luftës Rusi-Ukrainë është e ndryshme. Është, në thelb, një luftë rikolonizimi nga ish-fuqia perandorake. Më tej, dhe një veçori kritike dhe konsekuente e këtij rasti, Ukraina është një anëtare e plotë e OKB-së, kufijtë e së cilës të vitit 1991 u afirmuan në mënyrë eksplicite nga Rusia jo më pak se katër herë para vitit 2014: Deklarata e Alma Atas (1991), Memorandumi i Budapestit (1994), Traktati mbi Miqësinë, Bashkëpunimin dhe Partneritetin ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës (1997), dhe Traktatin ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës për Kufirin Shtetëror (2003). Ky traktat i fundit u nënshkrua personalisht nga Vladimir Putin. Në vitin 2008, Putin tha: “Rusia i ka njohur prej kohësh kufijtë e Ukrainës moderne” dhe “Krimea nuk është një territor i diskutueshëm”.

Ky pushtim rus, pra, është dukshëm i ndryshëm nga rrëmbimet e tjera të tokës pas Luftës së Dytë Botërore. Një analogji e arsyeshme do të ishte nëse, disa dekada pas Pavarësisë së Irlandës (1922) ose Pavarësisë së Algjerisë (1962), Mbretëria e Bashkuar ose Franca do të deklaronin se nuk i njihnin më kufijtë e rënë dakord dhe më pas do të përpiqeshin t’i kolonizonin ato vende dhe të kapnin pjesë të mëdha të territorin e tyre.

Sigurisht, fundi i perandorive është shpesh i çrregullt. Rënia perandorake mund të çojë në konflikte të dhunshme, të tilla si lufta midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakh pas shpërbërjes sovjetike. Njohja e këtij realiteti brutal, megjithatë, nuk do të thotë se ne duhet t’u japim një kalim ish-perandorive që vendosin se duan të anulojnë marrëveshjet kufitare dhe territoriale të cilat i pranuan dekada më parë gjatë shpërbërjes perandorake.

Precedent i gabuar

Komuniteti ndërkombëtar do të krijonte një precedent të tmerrshëm nëse do t’i bënte presion Ukrainës që të heqë dorë nga provincat e shumta – tokat në të cilat forcat ruse kanë kryer akte gjenocidale, duke përfshirë marrjen e mijëra fëmijëve ukrainas dhe dërgimin e tyre në Rusi.. Kthimi në biznesin e zakonshëm me Rusinë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, më shumë inkurajoi se sa pengoi ambiciet më të mëdha territoriale të Putinit. Ukraina ka të drejtë të këmbëngul që të respektohet norma e integritetit territorial. Ne nuk duhet të pranojmë se pushtimi i territorit me forcë është legjitim në shekullin e njëzet e një. Është, në fakt, jashtëzakonisht e rrallë dhe shihet me përçmim nga shumica e shteteve të botës. Pasi Putin deklaroi përfshirjen e Rusisë në katër provincat e Ukrainës në shtator 2022, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e denoncoi aktin me 143 vota pro dhe 35 abstenime.

Kufijtë, natyrisht, janë bërë nga njerëzit dhe kështu të papërsosur. Por, respektimi i kufijve ekzistues është thelbësor për sistemin ndërkombëtar të shteteve sovrane të udhëhequr nga OKB-ja. Në prag të pushtimit të Rusisë në shkurt 2022, ambasadori kenian në OKB, Martin Kimani, vuri në dukje se pas pavarësisë afrikanët zgjodhën “të vendoseshin për kufijtë që trashëguam” në vend që të zbresin në dekada lufte dhe se ata “e hodhën poshtë irredentizmin. dhe ekspansionizmi mbi çdo bazë.”

Lideri i opozitës ruse i burgosur, Alexei Navalny së fundi bëri një vlerësim të ngjashëm. Ai deklaroi se kufijtë e Ukrainës të vitit 1991 ishin njohur nga Rusia në atë kohë dhe duhet të njihen nga Rusia edhe tani. “Pothuajse të gjithë kufijtë në botë janë të rastësishëm dhe shkaktojnë pakënaqësinë e dikujt”, deklaroi ai. “Por ne nuk mund të luftojmë për t’i ndryshuar ato në shekullin e njëzet e një. Përndryshe, bota do të zhytet në kaos.”

Kimani dhe Navalny kanë të drejtë. Dhe “realistët” që duan t’i bëjnë presion Ukrainës që të tregtojë territorin për paqen e kanë gabim të besojnë se një gjë e tillë do të funksiononte. Nëse Ukraina do të kapitullonte, Putini thjesht do të fuste në xhep fitimet e tij dhe do të kërkonte të nënshtronte më tej vendin në të ardhmen. Për më tepër, duke mbështetur një “rezolutë” të tillë, Perëndimi do të bëhej bashkëpunëtor në minimin e sistemit të OKB-së të shteteve sovrane dhe respektimin e integritetit territorial. Së fundi, nëse një shteti të fuqishëm thjesht i lejohet të ndryshojë mendje për kufijtë dhe traktatet ekzistuese, të pushtojë dhe bombardojë fqinjët e tij dhe të pushtojë territorin me forcë, çfarë do t’i ndalojë të tjerët ta bëjnë këtë në të ardhmen? A duam vërtet ta kthejmë kohën prapa në epokën e pushtimit?

Të fundit nga rubrika