Misioni historik i NASA-s në hënë hyn në fazën e fundit të udhëtimit të saj

Anija kozmike Orion e NASA-s, thelbi i misionit Artemis I, po bën një kalim lamtumire pranë Hënës në udhëtimin e saj historik përpara se të niset për në shtëpi në Tokë, që kjo do të përfundojë të hënën në mëngjes

Ilustrim

Anija kozmike Orion e NASA-s, thelbi i misionit Artemis I, po bën një kalim lamtumire pranë Hënës në udhëtimin e saj historik përpara se të niset për në shtëpi në Tokë.

Kapsula, e cila ka kaluar 15 ditët e fundit duke udhëtuar në hapësirën e thellë dhe duke bërë një udhëtim të paprecedentë përtej Hënës, ndezi motorin e saj në bord për rreth një minutë e 45 sekonda të enjten pasdite për të dalë nga rruga e saj aktuale orbitale, sjkruan CNN.

Anija kozmike Orion tani pritet të bëjë një tjetër xhiro rreth hënës. Kalimi përfundimtar do të marrë përsëri Orionin pak më shumë se 128.7 kilometra mbi sipërfaqen hënore të hënën në mëngjes. Fluturimi do të ofrojë pamje të vendeve të dukshme hënore, duke përfshirë shtretërit e llavës që astronautët eksploruan gjatë epokës së Apollonit. Nga atje, kapsula do të ndezë motorët e saj për t’u vendosur në një kurs mbrapa drejt Tokës.

Anija kozmike është në rrugën e duhur për të bërë një ulje në Oqeanin Paqësor jashtë San Diegos më 11 dhjetor. Kjo do të shënojë fundin e misionit historik Artemis I, i cili filloi kur anija kozmike Orion u nis në majë të Sistemit të ri të Nisjes Hapësinore të NASA-s, ose SLS , raketë më 16 nëntor. Nisja e çimentoi SLS-në si raketën më të fuqishme që ka arritur ndonjëherë në orbitë dhe momentet historike nuk u ndalën me kaq.

Në këtë imazh të siguruar nga NASA, Toka dhe hëna e saj shihen nga anija kozmike Orion e NASA-s të hënën, më 28 nëntor 2022. Orioni dhe tre bedelet e tij testuese hynë në orbitën hënore të premten, më 25 nëntor, më shumë se një javë pas nisjes më fluturimi i parë i programit Artemis.  Anija kozmike pritej të arrinte një distancë maksimale prej pothuajse 270,000 nga Toka të hënën.

Pasi arriti në hapësirë ​​dhe u nda nga raketa SLS, kapsula Orion arriti në një orbitë të largët hënore që e lejoi atë të arrinte më shumë se 64,374 kilometra përtej anës së largët të hënës. Kjo është më larg se çdo anije kozmike e krijuar për të transportuar njerëz që ka fluturuar ndonjëherë.

Sidoqoftë, anija kozmike po fluturon bosh për këtë mision, përveç disa manekineve  dhe Snoopy  që janë krijuar për të mbledhur të dhëna , së bashku me disa kujtime.

Qëllimi i përgjithshëm i Artemis I,  i pari në një seri misionesh gjithnjë e më të vështira që synojnë dërgimin e njerëzve në sipërfaqen e Hënës  është të testojë anijen kozmike në kufijtë e saj, duke mbledhur njohuri të vlefshme për NASA-n.

Ku shkon Orioni nga këtu

Deri më tani në udhëtimin e saj, anija kozmike Orion ka përfunduar disa piketa kyçe dhe ka tejkaluar pritshmëritë, por për sa kohë që kapsula mbetet në hapësirë, ka gjithmonë rrezik, u tha gazetarëve Michael Sarafin, menaxheri i misionit Artemis I, gjatë një konference për shtyp këtë javë. Ai vuri në dukje se rreziku i goditjes së mbeturinave orbitale është vazhdimisht në rritje. Dhe rihyrja e kapsulës në atmosferën e Tokës do të jetë ndër pjesët më të vështira dhe më të pabesë të fluturimit.

“Testi më i madh pas nisjes është rihyrja sepse ne duam të dimë se ajo mburojë e nxehtësisë funksionon në rreth 5,000 gradë Fahrenheit (2,760 gradë Celsius), pothuajse gjysma më e nxehtë se dielli, duke ardhur me 32 herë shpejtësinë e zërit (gati 40,000 kilometra në orë),” u tha gazetarëve të hënën administratori i NASA-s, Bill Nelson.

Pasi të zhytet përsëri në atmosferë, Orionit do t’i duhet më pas të vendosë parashutat në mënyrë të sigurt dhe të ngadalësojë zbritjen e tij përpara se të bëjë spërkatjen e synuar.

NASA do të ketë një flotë automjetesh rikuperimi që presin aty pranë, duke përfshirë një anije, dy helikopterë, katër varka me fryrje, dy gomone dhe një avion, tha Sarafin gjatë një konference për shtyp të mërkurën.

“Ekipi që po kryen operacionet e rikuperimit është në det tani për të kryer stërvitjen në kohë”, shtoi Sarafin.

Nëse misioni Artemis I është i suksesshëm, NASA do të kërkojë më pas të zgjedhë një ekuipazh për të fluturuar në misionin Artemis II, i cili mund të ngrihet në vitin 2024. Artemis II do të synojë të dërgojë astronautët në një trajektore të ngjashme si Artemis I, duke fluturuar përreth hënën por jo duke u ulur në sipërfaqen e saj.

Misioni Artemis III, i planifikuar aktualisht për një lëshim në vitin 2025 , pritet të vendosë përsëri çizmet në Hënë dhe zyrtarët e NASA-s kanë thënë se do të përfshijë gruan e parë dhe personin e parë me ngjyrë që arrin një arritje të tillë.

Performanca ‘e jashtëzakonshme’

Performanca e anijes kozmike gjatë këtij misioni ka qenë “e jashtëzakonshme”, u tha gazetarëve të hënën në mbrëmje Howard Hu, menaxheri i programit Orion. Kishte disa çështje të vogla, duke përfshirë një problem të shkurtër komunikimi, në fillim të udhëtimit. Por në përgjithësi, anija kozmike po i kalon pritshmëritë, të tilla si prodhimi i rreth 20% më shumë energji sesa i nevojitet, vuri në dukje Hu.

Sarafin shtoi se misioni po shkon aq mirë sa NASA e ka përditësuar atë për të përfshirë objektiva shtesë për të mbledhur më shumë të dhëna rreth aftësive dhe performancës së anijes kozmike.

Të fundit nga rubrika