Muaji i mjaltit në Dubai

Dubai nuk është thjesht një oazë në shkretëtirë, por ka shumë atraksione për çiftet e reja që të shkojnë dhe të eksplorojnë brenda dhe përreth qytetit

Dubai

Dubai është një vend magjik, ku kultura moderne takohet me traditën. Qoftë për një pushim familjar ose një udhëtim aventurë me miqtë ose, një muaj mjalti romantik, qyteti ofron diçka për çdo mysafir të tij. Nga argëtimi dhe përvojat e blerjeve të klasit botëror deri tek aventurat  dhe monumentet historike më të fotografuara, një muaj mjalti në Dubai sigurisht që do t’ju kënaqë ju dhe gjysmën tuaj më të mirë dhe do ta bëjë arratisjen tuaj romantike më të paharrueshme.

Momentet më të veçanta mund t’i përjetoni së bashku me Max Travel.

Mund të pushtoni Burj Khalifa me të dashurin tuaj dhe të hidheni me parashutë nga maja e tij, të hipni në deve në shkretëtirë, të bëni gara mbi dunat në një Safari në shkretëtirë ose të provoni sportet ujore në Palm Jumeirah nëse jeni çifti aventurier. Për ata që preferojnë një arratisje romantike paqësore, mund të qëndroni në një resort luksoz, të shkoni në një turne ujor nëpër qytet dhe të eksploroni vendet kulturore dhe të trashëgimisë. Nga një shëtitje romantike dhe darkë buzë plazhit deri te eksplorimi i anës aventureske të njëri-tjetrit, Dubai ka të gjithë përbërësit perfekt për të shijuar arratisjen tuaj në muajin e mjaltit. Me pak fjalë, Dubai është një vend i çudirave që ju nuk do të dëshironit kurrë ta lini.

Burj Khalifa

Vizitoni Burj Khalifa

Kur jeni në Dubai, është e vështirë të humbisni ndërtesën më të lartë në botë që natyrisht dominon horizontin e qytetit. Pamja e Burj është e mrekullueshme nga brenda dhe jashtë. Ai ka disa hotele, restorante, suita luksoze, zyra dhe dyqane brenda, dhe disa kuverta vëzhgimi në kate të ndryshme për të shijuar pamjen befasuese të qytetit.

Trashëgimia kulturore e Dubait të Vjetër

Përjetoni trashëgiminë kulturore të Dubait të Vjetër

Filloni muajin e mjaltit në Dubai me një shëtitje nëpër lagjen e vjetër të qytetit që është ende e ngrirë në kohë. Bëni një shëtitje nëpër rrugicat e lagjes historike Al Bastakiya (Al Fahidi) për të përjetuar të kaluarën kulturore të shkuar të Dubait. Rrethi ka ndërtuar tradicionalisht ndërtesa me kulla të larta ajrore, të ndara nga rrugica, shtigje dhe sheshe publike, dhe tani është një qendër e aktiviteteve kulturore dhe artistike.

Shkretëtira Safari

Shkoni në një Safari në shkretëtirë

Nuk mund të humbisni peizazhin më madhështor të shkretëtirës që është identiteti i vërtetë i Dubait. Mund të shkoni në një safari në shkretëtirë, të bëni një shëtitje me deve, të qëndroni në një tendë beduinësh, të shijoni ushqimin tradicional të barbeque dhe kërcimin e barkut, të vishni kostume arabe dhe këna tradicionale. Nëse ndiheni pak aventurierë, mund të provoni aktivitete si udhëtimi jashtë rrugës, shëtitje me sandboard ose çiklizëm me katër këmbë mbi duna. Ju madje mund të vozitni vetë dhe ta trajtoni veten në një vendpushim ose spa në shkretëtirë.

Palm Jumeirah

Kaloni një ditë romantike në Jumeirah

Eksploroni një nga mrekullitë arkitekturore të Dubait, Palm Jumeirah një ishull i krijuar nga njeriu, në formë palme. Ju mund të shijoni një gamë të gjerë hotelesh plazhi, duke përfshirë ikonën Atlantis, Spa, klube plazhi dhe ushqime përgjatë ujërave blu.

Ju mund të zgjidhni nga disa aktivitete ujore si noti me delfinët dhe fokat, shëtitjet me kajak dhe me varkë të shpejtë, ose të provoni shëtitjet në ujë në Parkun Ujor Aquaventure. Kaloni muajin e mjaltit në Dubai duke u qetësuar në një klub plazhi, duke pasur një takim për darkë, duke shijuar perëndimin e diellit ose duke e trajtuar veten me eksperiencat luksoze të banjës dhe hamamit. Vendi ka gjithçka për ta bërë muajin tuaj të mjaltit unik dhe të paharrueshëm.

Sportet ujore në Dubai

Adrenalinë në muajin e mjaltit

Qyteti ka shumë për të ofruar për mysafirët e tij që duan aventura  nga parqet argëtuese te sportet ujore, hedhja me parashutë te ecja, Dubai me siguri do t’ju mbajë të zënë dhe të emocionuar ditën dhe natën. Fluturoni mbi qytet dhe hidhuni nga avioni mbi Palm Jumeirah, provoni aftësitë tuaja për sportet ujore në Kite Beach, merrni linjën më të gjatë urbane në botë me zip nga Dubai Marina, fluturoni mbi retë me balona me ajër të nxehtë, shijoni emocionet.

Të fundit nga rubrika