Putini po lëkundet; Tash është koha të ndihmojmë Ukrainën të fitoj

Ushtarët ukrainas në një tank në Novoselivka më 17 shtator, (Juan Barreto/AFP/Getty Images)

Diktatori rus Vladimir Putin vazhdon të shkojë keq e më keq në pushtimin e tij të Ukrainës. Nga këndvështrimi i tij, java e fundit ka qenë një katastrofë e absolute.

Ofensiva mahnitëse e Ukrainës, çuditërisht e suksesshme në Kharkiv ka vazhduar të vazhdojë, pasi ka çliruar tashmë rreth 3 mijë e 500 milje (5632 kilometra) katrorë nga sundimi rus – pra, më shumë se Delaware dhe Rhode Island së bashku. Trupat ukrainase tani janë afër provincës Luhansk, të cilën e kishin humbur në korrik. Kjo e bën gjithnjë e më të pamundur që Putini të arrijë ndonjëherë edhe objektivin e tij të zvogëluar për të pushtuar rajonin e Donbasit. (Luhansk është një nga dy provincat që përbëjnë Donbasin.)

Forcat ruse vazhdojnë të përpiqen dhe, deri më tani, duke dështuar, të rivendosin një linjë të re mbrojtëse. Gjatë fundjavës, trupat ukrainase kaluan lumin Oskil, një pengesë natyrore për përparimin e tyre. Tërheqja ruse ka zbuluar rrëmujë dhe moral të ulët në radhët e ushtrisë së Putinit. Në Izyum, trupat ruse kanë lënë pas shumë varre masive të viktimave të tyre për t’u zbuluar nga hetuesit e krimeve të luftës.

Putini nuk ka llogaritur kurrë në dashurinë e popullit të tij për të, por sundimi i tij është varur nga një atmosferë frike dhe fuqie që tani po shterrohet – për t’u zëvendësuar me neveri dhe përbuzje. Kryeministri Narendra Modi i Indisë, një blerës kryesor i energjisë dhe armëve ruse, e qortoi hapur Putinin gjatë një takimi të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Samarkand, Uzbekistan.

Xi Jinping i Kinës nuk e ka kritikuar hapur Putinin, por as nuk e ka mbështetur diktatorin rus. Kompanitë kineze nuk po e mbushin vakumin e lënë pas largimit të firmave perëndimore nga Rusia, dhe Kina nuk po furnizon me armë Rusinë, duke e detyruar Putinin të shkojë për të blerë armë në Iran dhe Korenë e Veriut.

Një tregues i statusit të reduktuar të Putinit në botë është se si disa liderë të tjerë botërorë e mbajtën atë në pritje përpara takimeve në Samarkand – duke përdorur kundër tij një nga taktikat e tij të preferuara për të pohuar dominimin.

Një tjetër shenjë e kohës: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së votoi 101-7 të premten për të lejuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky të mbajë një fjalim televiziv. Përveç Rusisë, të vetmet vende të tjera që votuan kundër ishin Bjellorusia, Kuba, Eritrea, Nikaragua, Koreja e Veriut dhe Siria. Rusia është pothuajse tërësisht e izoluar. Edhe Kazakistani, dikur një nga aleatët më të ngushtë të Moskës, u nda me Putinin në OKB si pjesë e refuzimit të tij më të gjerë për të mbështetur luftën e tij të agresionit. Një tjetër aleat rus, Armenia, ka qenë në pritje të një ofensive të ripërtërirë nga Azerbajxhani, i cili mund të përfitojë nga një Kremlin i hutuar.

Duke pasur parasysh humbjet e mëdha të njerëzve dhe materialeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i kësaj lufte të pamenduar (të paktën 70 mijë viktima së bashku me humbjen e 6 mijë e 200 automjeteve , 11 anijeve dhe më shumë se 200 avionëve të të gjitha llojeve), do të jetë e vështirë për tu rikuperuar. Putini ende duket se ka frikë të urdhërojë një mobilizim të përgjithshëm nga frika e pakënaqësisë shoqërore që mund të sjellë një draft i zgjeruar.

Pra, ai po mbështetet në llumin e shoqërisë për të bërë luftën e tij për të. “Kuzhinieri i Putinit”, oligarku Yevgeniy Prigozhin, me sa duket ka marrë përsipër rekrutimin e mercenarëve për grupin e tij Wagner në burgje. Dërgimi i më shumë kriminelëve ka të ngjarë të minojë më tej cilësinë tashmë të ulët të forcave të padisiplinuara dhe të pakënaqura të Rusisë në Ukrainë, duke rritur rrezikun e një kolapsi të përgjithshëm.

Por ndërsa Rusia është në rënie, ajo ende nuk ka dalë. Më shumë se 150 mijë njerëz janë çliruar nga zgjedha ruse në javët e fundit, por 1.2 milionë ukrainas të tjerë ende jetojnë nën okupim brutal. Rusia vazhdon të mbajë nën pushtim afërsisht 20 për qind të Ukrainës dhe Ukraina do të kërkojë më shumë pajisje ushtarake perëndimore për të përfunduar çlirimin e tokës së saj. Ukraina dëshiron dëshpërimisht sisteme armësh të nivelit më të lartë si avionët luftarakë F-16, dronët Grey Eagle, bateritë e raketave të mbrojtjes ajrore Patriot, raketa me rreze më të gjatë veprimi dhe tanke kryesore luftarake si Leopard 2 gjerman ose M1 Abrams amerikan.

Edhe pse forcat e armatosura ukrainase kanë treguar se mund të asimilojnë me shpejtësi sistemet e sofistikuara perëndimore si Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë (HIMARS), Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj ende hezitojnë të ofrojnë armët që kërkon Kievi. Arsyeja thelbësore, pasi të hiqen të gjitha justifikimet, është se ne jemi ende të frenuar nga kërcënimet e hakmarrjes ruse. Në të vërtetë, sa më keq të bëjë Putini, aq më shumë frikësohemi. Nënsekretari i Mbrojtjes Colin H. Kahl ka dhënë një deklaratë duke pohuar se “Suksesi i Ukrainës në fushën e betejës mund të bëjë që Rusia të ndihet e mbështetur pas murit dhe kjo është diçka për të cilën duhet të jemi të vetëdijëshëm”.

Ky më duket një keqlexim themelor i momentit. Putini po lëkundet. Tani është koha që ukrainasit të rrisin avantazhin e tyre. Kapeni momentin. Mos u jepni kohë rusëve për të rivendosur dhe rikuperuar. Duke pasur parasysh performancën e mjerueshme të ushtrisë ruse, Putini duhet të ketë më shumë frikë nga ne sesa ne nga ai.

Në fund, mënyra më e sigurt për të shmangur pasojat destabilizuese ekonomike dhe strategjike të një konflikti të vazhdueshëm është shkurtimi i luftës duke ndihmuar Ukrainën ta fitojë atë – dhe kjo ka të ngjarë të kërkojë lehtësimin e disa prej kufizimeve tona të vetë-imponuara për sigurimin të sistemeve fundit të armëve.

Të fundit nga rubrika