Si Brighton & Hove u bë qyteti më i gjelbër i Britanisë?

Një qytet mund të karakterizohet i gjelbër, me anë të ushqimeve që banorët prodhojnë. Për të kuptuar më shumë gjëra interesante dhe tradicionale, lexojeni artikullin

I njohur prej kohësh si një fener progresiv, Brighton & Hove po bëhet shpejt një model global i qëndrueshmërisë së ushqimit.

Rrëfim për BBC-në

Pas një udhëtimi me rreze dielli nëpër kodrat e gjelbra të lëmuara të Parkut Kombëtar South Downs , u drejtova poshtë një korsie të qetë fshati të hijezuar nga pemët për në fermën Wilding Wood, ku skulpturat prej druri të gdhendura nga pemët e rrëzuara vunë në dukje kullotën. Kisha ardhur për të këputur fasule në atë që do të ishte përvoja ime e parë e korrjes, por edhe për të kontribuar në një nga programet më frymëzuese të Evropës për ushqimin e qëndrueshëm.

Unë isha anëtari më i ri i Rrjetit të Gleaning Sussex , i cili bashkon vullnetarë vendas dhe vizitorë për të ndihmuar në mbledhjen e të korrave të tepërta nga fermat e zonës për t’u kthyer në ushqime për njerëzit që luftojnë me varfërinë ushqimore. Brenda një ore, fasulet që kisha zgjedhur ishin rrugës për në një kuzhinë të komunitetit në qytetin e afërt të Brighton & Hove, rrjeti i iniciativave të qëndrueshme të ushqimit të të cilit shpëton qindra njerëz në qytet nga uria çdo ditë.

Vendosmëria e Brighton & Hove për të gjetur mënyra për të luftuar varfërinë ushqimore dhe mbeturinat ushqimore bie me pulsin e njohur krijues të qytetit dhe qëndrimin progresiv. I njohur prej kohësh si kryeqyteti LGBTQ i Mbretërisë së Bashkuar, ky është një vend që ka pasur deputetin e vetëm të Partisë së Gjelbër në Mbretërinë e Bashkuar për 12 vitet e fundit, gëzon statusin e tij si një qytet i shenjtë në Mbretërinë e Bashkuar që mirëpret emigrantët nga e gjithë bota dhe u emërua Vegan . Kryeqyteti i Botës nga revista Chef’s Pencil në maj.

Në vitin 2020, Brighton & Hove u bë qyteti i parë i Mbretërisë së Bashkuar që iu dha Statusi i Artë i Ushqimit të Qëndrueshëm nga Sustainable Food Places , një organizatë që punon për të trajtuar mbetjet ushqimore dhe varfërinë ushqimore, si dhe shumë çështje sociale, mjedisore dhe ekonomike që lidhen me to.

Ushqimi ka fuqinë për të bashkuar njerëzit dhe për të ndryshuar jetën

Gjerësia e projekteve të ushqimit të qëndrueshëm të qytetit është e madhe. Ka më shumë se 75 ndarje ku njerëzit mund të kultivojnë ushqimin e tyre. Më shumë se 1000 familje angazhohen në kompostimin komunal në gati 40 vende, duke prerë mbetjet ushqimore dhe duke furnizuar materiale organike për të forcuar prodhimin urban të ushqimit. Dhe klasat e gatimit në komunitet falas dhe të mbështetura nga donacionet ofrojnë gati gjysmë milioni vakte çdo vit për banorët që përballen me çështje si sëmundjet mendore, çmenduria dhe varfëria ushqimore.

Gardener Cafe i Projektit Real Junk Food është një shembull se si Brighton & Hove i bashkon këto fije të ndryshme së bashku. E drejtuar nga vullnetarë dhe e vendosur mes dyqaneve elegante të pavarura dhe rrëmujës së lagjes qendrore North Laine, kafeneja elegante krijon menunë e saj nga ushqimi i tepërt i mbledhur nga supermarketet dhe restorantet në të gjithë qytetin.

Nëpërmjet Rrjetit Sussex Gleaning, vullnetarët ndihmojnë në mbledhjen e të korrave të tepërta për njerëzit që luftojnë me varfërinë ushqimore

“Ushqimi ka fuqinë për të bashkuar njerëzit dhe për të ndryshuar jetën,” tha Vic Borrill, drejtor i Partneritetit Ushqimor Brighton & Hove (BHFP), një lojtar kyç në përpjekjet e qytetit për ushqim të qëndrueshëm. Organizata është e përfshirë në më shumë se 130 projekte ushqimore të komunitetit me një mendje të qëndrueshme në të gjithë qytetin, të hapura për publikun, nga klubet e mëngjesit që mësojnë të rinjtë me aftësi të kufizuara se si të gatuajnë ushqime të shëndetshme deri te sesionet e rritjes së ushqimit në alokimet për të moshuarit që vuajnë nga demenca.

BHFP gjithashtu organizon klasa të hapura ku kuzhinierët e apasionuar mund të mësojnë se si të përgatisin pjata nga vende të ndryshme si Japonia, Italia dhe Uzbekistani. Një mbrëmje pagova rreth 60 £ dhe u bashkua me gjysmë duzinë të tjerë kuzhinierë amatorë entuziastë për të mësuar se si të përgatisin pjatat e ushqimit të rrugës në Amerikën Latine me Diego Ricaurte, një nga kuzhinierët kryesorë meksikanë të qytetit, me paratë e mbledhura për të financuar nisma të tjera. Së shpejti, secili nga ne po gatuanim ngadalë pozole roj o mish derri me shkallën tonë të nxehtësisë dhe erëzave të zgjedhura, ndërsa mësuam gjithashtu se si të përgatisim fasule të zeza tradicionale meksikane, delli të ëmbël dhe salsa.

Rritja e qëndrueshme e ushqimit të Brighton & Hove tani mund të jetë duke fituar vëmendjen kombëtare, por nuk është saktësisht e re. Sipas Borrill, BHFP u formua në vitin 2003 kur këshilli i qytetit, banorët dhe klubet e gatimit u bashkuan për të formuar BHFP. Ai gjithashtu mori frymëzim nga Food Matters , një grup para-ekzistues me bazë në Brighton, i cili gjithashtu punon për të krijuar sisteme të qëndrueshme dhe të drejta ushqimore.

Pasi këputa fasulet në fermë dhe zotërova salsën perfekte, u drejtova drejt fabrikës së birrës Old Tree për të shuar etjen. E krijuar në vitin 2014 si një ndërmarrje sociale, Old Tree prodhon pije botanike sezonale si kombucha nga mollët lokale, lule plaku dhe hithrat. Në dyqanin e birrës, ajri i mbushur me aromë molle, pronari Tom Daniell shpjegoi sesi Old Tree i merr mollët lokale të varietetit Sussex të rritura në pemishte të vogla të ngritura nëpër qytet, duke përfshirë në shkollat ​​lokale dhe stacionin e trenit London Road të qytetit.

Në vitin 2020, Brighton & Hove u bë qyteti i parë i Mbretërisë së Bashkuar që iu dha Statusi i Artë i Ushqimit të Qëndrueshëm

Të shtunën në mëngjes, u nisa për në tregun javor të fermerëve të rrugës së Florences . Përveç shfaqjes së produkteve ushqimore lokale nga perimet te djathrat, një pjesë e të ardhurave shkon për financimin e kujdesit social terapeutik në vende si Rock Farm – një kopsht tregu pune dhe hapësirë ​​​​komuniteti rreth një duzinë milje në perëndim të Brighton and Hove ku njerëz nga grupet e cenueshme lidheni me natyrën duke u kujdesur dhe mbledhur të lashtat.

Për ata që nuk e vizitojnë të shtunën, furgoni ushqimor “The Sussex Peasant” është një treg që merr në lëvizje etikën e qëndrueshme të ushqimit të Brighton & Hove. I krijuar nga Ed Johnstone nën sloganin “Bringing Local Farms to You”, furgoni shet prodhime nga rreth 20 ferma Sussex pesë ditë në javë në vende të ndryshme rreth qytetit.

“Ne ndjemë se njerëzit po largoheshin gjithnjë e më shumë nga prodhimet e tyre dhe nga mënyra se si rriteshin ose si kultivohej,” shpjegoi Johnstone, ndërsa ai ndihmonte klientët që blinin fruta dhe perime vendase, djathëra të shijshëm Sussex dhe bukë artizanale të freskëta të pjekura pranë një park në Hove. “Ne nuk kemi nevojë të fluturojmë me ushqim nga e gjithë bota. Qëndrueshmëria gjithashtu mbështet një ekonomi lokale, e cila përfiton komunitetin lokal.”

Universiteti i Brighton-it madje po luan një rol në rrjetin e qëndrueshëm të ushqimit të qytetit. Çdo ditë ajo e kthen llumin e kafesë nga kafenetë e saj në fishekë karburanti për të fuqizuar kaldaja për ngrohje me biomasë. Gjithashtu po kryen kërkime mbi praktikat e qëndrueshme të ushqimit që po frymëzon qytetet në mbarë botën.

Tregu celular ushqimor i fshatarëve të Sussex të Ed Johnstone sjell fruta dhe perime nga fermat lokale në qytet

Katrin Bohn, një studiuese në universitet, po nxjerr në pah përfitimet e shtimit të kopshteve të komunitetit në hapësirat urbane në mënyrë që banorët të mund të kultivojnë ushqimin e tyre. Si OKB ashtu edhe UNESCO kanë marrë gjetjet e saj të kërkimit, të cilat tregojnë se si këto ndarje ulin emetimet e serrave të lidhura me transportin e ushqimit dhe mbetjet e kalbura të ushqimit në deponi, duke siguruar gjithashtu ushqim të shëndetshëm për banorët e qytetit. “Ka përfitime të tjera të mëdha nga prodhimi i ushqimit urban,” shpjegoi ajo. “Këto përfshijnë thithjen e ujit të shiut për të reduktuar rrezikun e përmbytjeve, përmirësimin e cilësisë së ajrit dhe biodiversitetit, si dhe minimizimin e efekteve të ishujve të nxehtësisë urbane që rrisin temperaturat e qytetit.”

Hulumtimi i Bohn mbi prodhimin urban të ushqimit ka frymëzuar iniciativa në vende si Gjermania dhe Japonia. Reparti Nerima i Tokios, për shembull, ka prezantuar kopshte urbane që prodhojnë ushqime shumë të ngjashme me Kopshtin e Komunitetit Albion të Brighton-it , ndërsa Berlini dhe Këlni kanë ngritur Këshillat e Politikave Ushqimore që marrin një shenjë të qartë nga një organizatë si BHFP.

Për zhytjen time të fundit në skenën e ushqimit të qëndrueshëm të qytetit, u drejtova në një pijetore të veçantë. E hapur në vitin 2014, The Bevy është një gropë ujitëse në pronësi të komunitetit në lagjen Moulsecoomb të qytetit e financuar nga më shumë se 800 vendas që zotërojnë aksione në pijetore, me çmime që fillojnë nga 10 £. Ndërsa pijetore të ngjashme të komunitetit janë shfaqur në të gjithë Britaninë, The Bevy mbetet i vetmi në mes të një prone të banimit social.

Kopshti i Komunitetit Albion është vendosur midis banesave të larta dhe u lejon banorëve të rritin ushqimin e tyre

Kur nuk shërben pinca, The Bevy ofron kurse gatimi për t’u mësuar qiramarrësve të banesave sociale përreth se si të gatuajnë shëndetshëm, ndërsa drejton një treg ushqimor mujor të fundjavës me tezga që shesin fruta dhe perime të freskëta lokale të përballueshme. Dhe duke qenë Brighton, The Bevy gjithashtu drejton një sërë ngjarjesh të ndryshme, duke përfshirë klasat e ushtrimeve të vallëzimit latin dhe Net Bingo të rastësishme LGBTQ+ të organizuara nga një drag queen vendase.

Erdha për t’u futur në drekën e komunitetit të lokalit . Për një donacion pagova 4 £  grumbullova një pjatë me oriz, kuskus dhe një sallatë të freskët, e cila ishte edhe më e shijshme duke ditur se më shumë se 70% e vaktit tim ishte bërë nga ushqimi i tepërt i siguruar përmes një partneriteti me FareShare Sussex , një tjetër ushqim i qëndrueshëm. projekti i vendosur në mënyrë të përshtatshme një hedhje guri nga pijetore. Në raste të tjera, ka pjekje tradicionale angleze të së dielës dhe pica të së premtes mbrëma me çmime më tipike, të cilat forcojnë përpjekjet e pub-it për të mbështetur iniciativat e tij të komunitetit.

Pas vaktit tim, mora një pincë për t’u ulur në kopshtin e pub-it, i mbuluar nga të njëjtat pemë frutore të varietetit lokal të Sussex-it që furnizojnë fabrikën e birrës Old Tree në zemër të qytetit. Ndërsa pija gllënjkë, admirova një parcelë të vogël perimesh që mbinte midis pemëve të mollës dhe kumbullës dhe pyesja veten se ku do të përfundonin perimet në këtë qytet të madh dhe me mendje të qëndrueshme.

 

Të fundit nga rubrika