Spanja dhuron spektakël, shënon shtatë gola kundër Kosta Rikës

Spanja ka shënuar fitore ndaj Kosta Rikës me rezultat të thellë 7-0

Spanja ka shënuar fitore ndaj Kosta Rikës me rezultat 7-0 në ndeshjen e parë në kuadër të grupit E të Kupës së Botës.

Ndeshja nisi shumë mirë për ‘Furinë e Kuq’ që arriti të krijojë disa raste që në minutat e para, ku Dani Olmo, në minutën e 11  dhe Marcos Asensio, në minutën e 21.

Në minutën e 30-të, Spanja fitoi penallti duke mbyllur kështu pjesën e parë të ndeshjes me rezultat 3-0 për Spanjën

Me të filluar pjesa e dytë, Spanja sërish shënoi me Torres për 4-0, duke e treguar superioritetin ndaj kundërshtarit.

Alvaro Morata që u fut në lojë në pjesën e dytë, asistoi te Gavi. Ishte Gavi ai që shënoi golin e pestë në minutën e 74-të për t’u bërë golashënuesi i tyre më i ri ndonjëherë dhe njeherit, i treti më i riu në moshë për të shënuar në Botëror.

Spanja shënoi edhe më tej në minutën e 90-të, gol ky i shënuar nga C.Soler për t’u ndjekur nga Morata.

Spanja dhe Japonia kanë nga tri pikë, ndërsa Gjermania dhe Kosta Rika janë pa pikë.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika