Sulmet e 11 shtatorit: Dita që tronditi botën dhe i dha formë një epoke

Më 11 shtator 2001, një seri sulmesh të koordinuara terroriste ndodhën në Shtetet e Bashkuara

Sulmet e 11 shtatorit: Dita që tronditi botën dhe i dha formë një epoke

Sulmet e 11 shtatorit të 2011-tës patën një ndikim të thellë jo vetëm në Shtetet e Bashkuara, por në të gjithë botën.

Sulmet rezultuan gjithashtu në një fokus të shtuar në përpjekjet kundër terrorizmit dhe masat e sigurisë në mbarë botën.

Fluturimi 11 i American Airlines: Në orën 8:46 më kohën në ShBA, Fluturimi 11 i American Airlines, një Boeing 767, u rrëmbye nga pesë terroristë të grupit ekstremist islamik al-Kaeda. Ishte rrugës nga Bostoni në Los Anxhelos.

Avioni u ngrit në orën 7:59 të mëngjesit EDT me 92 persona në bord.

Në orën 8:46 të mëngjesit EDT, rrëmbyesit u përplasën me AA11 në Kullën Veriore të Qendrës Botërore të Tregtisë në qytetin e Nju Jorkut.

Përplasja shkaktoi një top zjarri masiv dhe dëmtime të mëdha në kullë, duke çuar në shembjen përfundimtare të Kullës së Veriut në orën 10:28 EDT.

Fluturimi 175 i United Airlines: Në orën 9:03 , Fluturimi 175 i United Airlines, një tjetër Boeing 767, u rrëmbye gjithashtu nga terroristët e al-Kaedës. Ai po fluturonte nga Bostoni në Los Anxhelos dhe u përplas në Kullën Jugore të Qendrës Botërore të Tregtisë, duke shkaktuar një top zjarri edhe më të madh dhe dëme katastrofike.

Avioni u ngrit në orën 08:14 EDT me 65 persona në bord.

Në orën 9:03 të mëngjesit, rrëmbyesit u përplasën me UA175 në Kullën Jugore të Qendrës Botërore të Tregtisë.

Përplasja krijoi një zjarr të madh dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme strukturore në Kullën Jugore, e cila përfundimisht u shemb në orën 9:59.

Fluturimi 77 i American Airlines: Në orën 9:37 EDT, Fluturimi 77 i American Airlines, një Boeing 757, u rrëmbye dhe u rrëzua në Pentagon, selinë e Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara, që ndodhet në Arlington, Virxhinia.

Avioni u ngrit në orën 8:20 të mëngjesit EDT me 64 persona në bord.

Në orën 9:37 të mëngjesit, rrëmbyesit përplasën AA77 në Pentagon në Arlington, Virxhinia, duke shkaktuar një zjarr masiv dhe dëmtime të mëdha në ndërtesë.

Fluturimi 93 i United Airlines: Fluturimi 93 i United Airlines, një Boeing 757 që udhëtonte nga Newark, Nju Xhersi, për në San Francisko, u rrëmbye gjithashtu nga terroristët e al-Kaedës.

Boeing 757 fluturonte nga Aeroporti Ndërkombëtar i Newark në San Francisko.

Avioni u ngrit në orën 08:42 EDT me 44 persona në bord.

Pasagjerët në UA93 mësuan për rrëmbimet e tjera përmes telefonatave dhe vendosën t’u rezistonin rrëmbyesve.

Lufta midis pasagjerëve dhe rrëmbyesve çoi në rrëzimin e avionit në një fushë në Shanksville, Pensilvani, në orën 10:03 të mëngjesit.

Besohet se rrëmbyesit synonin të synonin ose Kapitolin e SHBA ose Shtëpinë e Bardhë, por veprimet heroike të pasagjerëve e penguan këtë.

Këto sulme rezultuan në vdekjen e afro 3000 njerëzve, duke e bërë atë aktin terrorist më vdekjeprurës në historinë botërore. Sulmet ishin një moment kyç në histori, duke çuar në ndryshime të rëndësishme në politikat e jashtme dhe të brendshme të SHBA.

Lufta në Afganistan:

Pas sulmeve të 11 shtatorit, qeveria amerikane, e udhëhequr nga presidenti George W. Bush, filloi luftën kundër terrorit. Objektivi kryesor ishte shpërbërja e Al-Kaedës dhe largimi i regjimit taleban në Afganistan, i cili kishte strehuar dhe mbështetur organizatën terroriste.

Lufta në Afganistan filloi zyrtarisht më 7 tetor 2001, kur Shtetet e Bashkuara, të mbështetura nga një koalicion i NATO-s dhe vendeve jo-NATO, nisën operacionet ushtarake. Regjimi taleban u rrëzua shpejt dhe infrastruktura e Al-Kaedës në Afganistan u ndërpre. Megjithatë, konflikti vazhdoi për vite me rradhë pasi grupet kryengritëse, përfshirë talebanët, vazhduan t’i rezistonin forcave të SHBA-së dhe koalicionit.

Lufta në Afganistan, e cila zgjati për më shumë se 20 vjet, u bë konflikti më i gjatë në historinë e SHBA. Ajo pa viktima të konsiderueshme ushtarake dhe civile dhe pati pasoja të thella politike, sociale dhe ekonomike për Afganistanin dhe rajonin.

Në gusht 2021, Shtetet e Bashkuara tërhoqën trupat e tyre të mbetura nga Afganistani, duke shënuar fundin e përfshirjes së tyre ushtarake. Tërheqja çoi në kolapsin e shpejtë të qeverisë afgane dhe ringjalljen e talebanëve, të cilët rifituan kontrollin e vendit.

Lufta në Irak:

Shtetet e Bashkuara filluan gjithashtu një fushatë të veçantë ushtarake në Irak, të njohur si Lufta e Irakut, e cila filloi më 20 mars 2003. Arsyet kryesore të deklaruara për pushtimin ishin se Iraku posedonte armë të shkatërrimit në masë (ËMD) dhe pretendimet për lidhje ndaj grupeve terroriste, përfshirë Al-Kaedën.

Pushtimi shpejt çoi në përmbysjen e regjimit të Sadam Huseinit, presidentit irakian. Megjithatë, nuk u gjetën WMD të rëndësishme dhe lufta u shndërrua në një konflikt të zgjatur. Lufta e Irakut u shënua nga kryengritje, dhunë sektare dhe viktima të konsiderueshme si nga personeli ushtarak ashtu edhe nga civilët.

Lufta zgjati deri më 18 dhjetor 2011, kur Shtetet e Bashkuara tërhoqën zyrtarisht trupat e tyre nga Iraku. Pasojat e Luftës së Irakut përfshinin paqëndrueshmëri dhe dhunë të vazhdueshme në rajon, e cila pati pasoja të gjera për Irakun dhe Lindjen e Mesme më të gjerë.

Ngjarjet e 11 shtatorit dhe çka pasuan më pas i dhanë formë fillimit të shekullit të 21-të dhe patën implikime të thella për politikën e jashtme të SHBA-së, masat e sigurisë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika