A është Botërori 2022 shansi i fundit i Neymar për ta udhëhequr Brazilin drejt fitores?

Edhe pse Neymar tani është 30-vjeç, ai është në disa nga format më të mira të karrierës së tij dhe ka një shpresë të vërtetë që ky mund të jetë viti i tij dhe i Brazilit

Neymar lëndohet në Kupën e Botës 2014

Ndërsa lojtari i tyre kryesor ra në tokë duke bërtitur nga dhimbja me krahun e përkulur në shpinë, një komb i tërë mori frymë dhe pati frikë nga më e keqja.

Neymar ishte hajmalia e Brazilit, ai që do ta çonte kombëtaren drejt lavdisë në tokën vendase në Kupën e Botës 2014, por, pas një lëndimi teksa sfidonte për topin me Juan Zuniga të Kolumbisë, vertebrat e 22-vjeçarit të atëhershëm ishin thyer dhe tashmë, ai ishte jashtë turneut.

Brazili fitoi ndeshjen për të kaluar në gjysmëfinale, por atje ata ranë në një humbje poshtëruese 7-1 kundër Gjermanisë. Katër vjet më parë, ata dolën në çerekfinale ndaj Belgjikës.

Edhe pse Neymar tani është 30-vjeç, ai është në disa nga format më të mira të karrierës së tij dhe ka një shpresë të vërtetë që ky mund të jetë viti i tij dhe i Brazilit, transmeton BBC, përcjell Portali Dukagjini.

“Biznes i papërfunduar”

Neymar filloi në skuadrën braziliane “Santos” përpara se të transferohej te Barcelona në vitin 2013.

Që kur Neymar doli për herë të parë në skenë si një i ri shpërthyes për Santos në vitin 2009, ekzistonte pritshmëria që ai të vazhdonte të ishte një yll i madh për klubin dhe gjithë vendin.

Neymar filloi në skuadrën braziliane Santos përpara se të transferohej te Barcelona në vitin 2013

Sulmuesi me siguri mund të jetë krenar për arritjet e tij deri më sot. Ai është futbollisti më i shtrenjtë në histori. Ai shënoi 105 gola në 186 ndeshje për Barcelonën dhe ka shënuar 115 herë në 163 paraqitje për Paris St-Germain. Krahas kësaj, ai është golashënuesi i dytë më i mirë i Brazilit me 75 gola, pas vetëm Peles.

Megjithatë, ai ende nuk ka mundur të tregojë më të mirën e tij në një Botëror. Ndërkohë që lëndimi e rrëmbeu mizorisht nga një përrallë e mundshme në tokën vendase në vitin 2014, ai ishte pjesë e një ekipi brazilian që rezultoi keq në Rusi katër vjet më vonë, pavarësisht se shënoi në fitoret ndaj Kosta Rikës dhe Meksikës.

Neymar ka qenë pjesë e ekipit kombëtar për 12 vjet, por sukseset e tij të vetme të mëdha me vendin e tij janë Kupa e Konfederatave 2013 dhe e Olimpikut në Rio të vitit 2016. Ai humbi Kupën e Amerikës 2019, të cilën Brazili e fitoi, për shkak të lëndimit.

Vitet e pritshmërisë dhe suksesi i kufizuar i madh dukej se po e dëmtonin pasi ai sugjeroi vitin e kaluar se Kupa e Botës 2022 do të ishte e fundit për të.

Statistikat e Neymar janë edhe më mbresëlënëse duke pasur parasysh se ai ka pasur periudha të gjata gjatë karrierës së tij për shkak të lëndimit.

Neymar lëndohet në Kupën e Botës 2014

Deri në janar të këtij viti, ai kishte humbur pothuajse 100 ndeshje për PSG-në që kur iu bashkua atyre në vitin 2017, ndërsa raportohet se kishte një marrëdhënie të ftohtë me shokun e skuadrës, Kylian Mbappe do të thoshte se skuadra franceze dukej gati për të ndërprerë lidhjet me Neymar në verë dhe ai ishte i lidhur me lëvizje diku tjetër.

“Ne e dimë se kishte tension mes të dyve,” tha redaktori i Get French Football News Raphael Jucobin për BBC Sport, “Duket se Neymar e mori këtë personalisht dhe ai donte këtë sezon të tregonte se është i denjë për një vend në PSG dhe është lojtari që ata blenë për 200 milionë funte. Ai me të vërtetë po e tregon këtë këtë sezon. Ka qenë sezoni i tij më i mirë deri më tani, jo vetëm për sa i përket golave, por edhe qëndrimit”.

Neymar kishte frustruar më parë hierarkinë e PSG-së duke qenë një herë vonë për fillimin e para-sezonit, por këtë verë ai përfundoi pushimet e tij herët për të filluar përgatitjet për sezonin e ri.

Rezultati i atij niveli të përqendrimit dhe përkushtimit ka qenë 11 gola dhe nëntë asistime në 14 paraqitje në Ligue 1.

“Ka më shumë pjekuri tek ai, por është diçka më shumë se kaq. Ai ka një pikë për të provuar,” shtoi Jucobin.

Trajneri i Brazilit Tite është sigurisht i kënaqur me formën në të cilën Neymar ka mbërritur në Kupën e Botës, duke thënë: “Ai po fluturon. Është fryt i gjithë përgatitjes që ka bërë”.

Të enjten, Brazili pritet të ndeshet me Serbinë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika