Arabia Saudite shpall festë publike për të festuar fitoren historike kundër Argjentinës

Arabia Saudite e ka shpallur të mërkurën e 23 nëntorit si festë publike pas fitores historike të Kupës së Botës FIFA ndaj Argjentinës, favoritëve para turneut.

Skifterat e Gjelbër të Arabisë Saudite mahnitën dy herë kampionët e botës, Argjentinën me një fitore të kthimit 2-1 që do të mbetet si një nga tronditjet më të mëdha në historinë e Kupës së Botës.

E mërkura do të jetë një festë publike në Arabinë Saudite, njoftoi mbretëria të martën, në festimin e fitores së saj historike në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar, konfirmon Khaleej Times.

Lionel Messi e ka filluar ndeshjen me Arabinë Saudite në mënyrën më të mirë të mundshme, duke shënuar gol në minutën e dhjetë, duke e kaluar në epërsi kombëtaren e Argjentinës. Ky ishte goli i parë i Messit në kampionat.

Lionel Messi vendosi Argjentinën në avantazh pas vetëm 10 minutash. Ndërkaq, Arabia Saudite përdoruri në mënyrën më të mirë të mundshme pozicionin jashtë loje ndaj Argjentinës. Katër gola kanë shënuar argjentinasit, nga ta, tre ishin me pozicion jashtë loje.

Arabia Saudite fenomenale me kurthën e “Offside”, Argjentinës i anulohen tri gola

 

Arabia Saudite i ka dhënë fund serisë së Argjentinës prej 36 ndeshjesh pa humbje në ndeshjen e parë të Kupës së Botës duke siguruar që Arabia Saudite të bëhej skuadra e parë jo-evropiane që mundi Argjentinën në Kupën e Botës që nga Kameruni në 1990.

 

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika