Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni gjashtëmujor

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë, pas përfundimit të një misioni gjashtëmujor në stacionin hapësinor të Kinës

Ata u nisën për në hapësirë më 5 qershor, për të ndjekur fazën përfundimtare të ndërtimit të stacionit hapësinor Tiangong, i cili përfundoi në nëntor.

Ekuipazhi u rrëzua në bordin e anijes kozmike Shenzhou-14 të dielën, në rajonin autonom të Kinës të Mongolisë së Brendshme.

Astronautët kinezë përfunduan dorëzimin e parë në orbitë në stacionin hapësinor Tiangong

Agjencia hapësinore e Kinës e shpalli misionin një “sukses të plotë”.
Komandanti Chen Dong dhe ekipi nga Liu Yang dhe Cai Xuzhe thanë se po ndiheshin mirë pas uljes, në audio të transmetuar nga transmetuesi shtetëror CCTV.

Stafi në vendin e uljes nxori ekuipazhin nga kapsula e daljes, e cila u ul pak pas orës 20:00 me orën lokale, rreth nëntë orë pasi u shkarkua nga stacioni hapësinor.

Zonja Yang, astronautja e parë femër e Kinës, tha se ajo kishte një kujtim të paharrueshëm në stacionin hapësinor dhe “është e emocionuar për t’u kthyer në atdheun”, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Ndërsa ishin në hapësirë, tre astronautët mbikëqyrën mbërritjen e moduleve të dytë dhe të tretë për Tiangong dhe kryen tre shëtitje në hapësirë, për të kontrolluar dhe testuar objektet e reja.

Një ekuipazh i ri prej tre astronautësh kinezë mbërriti në stacionin hapësinor, për të bërë dorëzimin e parë të ekuipazhit në orbitë të mërkurën.

Ekuipazhi i ri u ngrit në anijen kozmike Shenzhou-15, nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan në shkretëtirën Gobi në Kinën veriperëndimore.

Ata do të jenë në stacion për gjashtë muaj. Do të jetë posti i dytë hapësinor i banuar, pas Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar të udhëhequr nga NASA, nga i cili, Kina u përjashtua në 2011.
Është i fundit nga 11 misionet e nevojshme për të mbledhur stacionin që pritet të funksionojë për rreth një dekadë dhe të kryejë eksperimente në gravitetin pothuajse zero.
Ekuipazhi i ri do të përqendrohet në instalimin e pajisjeve dhe objekteve përreth stacionit hapësinor, tha një zëdhënës i Administratës së Hapësirës me njerëz të Kinës.

Kina është vetëm vendi i tretë në histori që ka vendosur të dy astronautët në hapësirë dhe që ka ndërtuar një stacion hapësinor, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së.

Stacioni hapësinor Tiangong, ose “Pallati Qiellor”, është stacioni i ri hapësinor i përhershëm i Kinës. Vendi ka nisur më parë dy stacione hapësinore provë të përkohshme, të quajtura si Tiangong-1 dhe Tiangong-2.

Gjatë dekadës së ardhshme të funksionimit të Tiangong, pritet që Kina të nisë dy misione me ekuipazh në stacion çdo vit.

Kina ka hapur procesin e përzgjedhjes për astronautët për misionet e ardhshme për aplikantët nga “rajonet e veçanta administrative” të Macau dhe Hong Kongut, të cilët më parë janë përjashtuar.

Kina vendosi satelitin e saj të parë në orbitë në vitin 1970 – ndërsa kaloi nëpër ndërprerje masive të shkaktuara nga Revolucioni Kulturor.

Në 10 vitet e fundit, Kina ka lëshuar më shumë se 200 raketa.

Ajo tashmë ka dërguar një mision pa pilot në Hënë, të quajtur Chang’e 5, për të mbledhur dhe kthyer mostrat e shkëmbinjve. Ai vendosi një flamur kinez në sipërfaqen hënore – i cili ishte më i madh se flamujt e mëparshëm amerikanë.

Të fundit nga rubrika