“Harpa dhe Harqet”, Koncert nga Filharmonia e Kosovës nën drejtimin e dirigjentit Edon Ramadani

Koncerti i parë i muajit mars nga Filharmonia e Kosovës do të titullohet "Harpa dhe Harqet" dhe do të jetë në drejtimin e dirigjentit Edon Ramadani dhe harpistes e mirënjohur turke Şirin Pancaroğlu

Dirigjenti i njohur, Edon Ramadani

Koncerti i parë i muajit mars nga Filharmonia e Kosovës do të titullohet “Harpa dhe Harqet” dhe do të jetë në drejtimin e dirigjentit Edon Ramadani dhe harpistes e mirënjohur turke Şirin Pancaroğlu.

Dirigjenti i njohur kosovar, Edon Ramadani  ka shpalosur detaje më të hollësishme rreth këtij koncerti për emisionin “Reload” në Televizionin Dukagjini.

Orkestra Harkore e Filharmonisë së Kosovës nën dirigjimin e Edon Ramadanit do të mbahet më 2 mars 2024 (E shtunë) prej orës 20:00 në Atelienë e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë.

Sipas Ramadanit, veçantia e këtij koncerti është musafirja e njohur turke, Şirin Pancaroğlu.

Agjenda e Koncertit do të jetë si vijon “Pjesa e parë e programit do të hapet me një program unik duke  përfshirë veprën “Sinfonietta” për orkestër harqesh nga kompozitori kosovar Drinor Zymberi, “Valle për harpë dhe orkestër” nga kompozitori impresionist francez Claude Debussy dhe “Suita e Holberg-ut Op. 40” nga Edvard Grieg”, theksoi Ramadani.

Në këtë mbrëmje do të interpretohet edhe një vepër e harpistes Şirin Pancaroğlu e cila përveç instrumentit të harpës është një avokuese e literaturës së shkruar për instrumentin e harpës dhe çeng-ut (harpës turke).

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika