Pikëpamja e Guardian për ofensivën e re të Rusisë: Aleatët e Ukrainës duhet të ripërtërijnë fokusin e tyre

Vizita e paparalajmëruar e Antony Blinken në Kiev të martën ishte një shfaqje e mirëpritur dhe në kohë të mbështetjes. Ishte udhëtimi i parë i sekretarit të Shtetit të...

Ballkani Perëndimor duhet të rrisë armët në Ukrainë

Ballkani Perëndimor përballet me një kërcënim shumëplanësh nga Rusia, qoftë nëpërmjet aleatëve të saj në rajon, qoftë nëpërmjet kërcënimeve hibride që vijnë nga vetë Rusia. Rajoni po përballet gjithashtu me...

Fundi i një epoke: Mbyllet fabrika e fundit e qelqit në Greqi

Furra e fabrikës së fundit të qelqit në Greqi ka pushuar së punuari. Yioula Glassworks, për të përdorur emrin e vjetër të kompanisë, tani i përket të kaluarës së...

20 vjet në BE: Sllovakia dhe monedha e vetme

Pesëmbëdhjetë vjet më parë, Robert Fico, një kryeministër i Sllovakisë për herë të parë, e karakterizoi euron si një "bekim" ndërsa pozoi duke buzëqeshur dhe duke mbajtur pesë kartëmonedha...

Çështja e pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës

Këshilli ndërqeveritar i Evropës këtë muaj do të marrë një vendim përfundimtar nëse do ta pranojë Republikën e Kosovës në organin pan-evropian për të drejtat e njeriut. Asambleja Parlamentare...

Demokracia e Afrikës së Jugut pas aparteidit mbahet nga protesta

Më 27 prill, Afrika e Jugut shënon 30 vjetorin e fundit të aparteidit, kur ne, afrikano-jugorët, më në fund fituam luftën që të gjithë të njihen si qytetarë të...

Dëshmitar i dhunës: Fotoreporteri kujton dekada të dokumentimit të kohëve të trazuara të Kosovës

“Kisha qëndruar në Odën e tyre (një dhomë tradicionale për pritjen e mysafirëve në familjet shqiptare), i filmova duke luajtur futboll në oborr dhe shtatë vjet më vonë, i fotografova...

Zgjedhjet elektorale si gjeopolitikë: Maqedonia e Veriut drejt Perëndimit apo Rusisë dhe reagimi i Gjermanisë

Zgjedhjet elektorale më nuk janë thjesht një ndërmarrje demokratike e organizuar për të kahëzuar zhvillimin ekonomiko-social, ato tani kanë edhe rëndësinë e tyre gjeostrategjike dhe gjeopolitike duke u bërë...

“Kosova ka pak të bëjë me Kataloninë apo me vendin bask”

Nga Kosovo 2.0. TANI QË SPANJA I KA NJOHUR PASAPORTAT KOSOVARE, ÇKA VJEN MË TUTJE? Në njërën nga traditat më të vjetra katolike në Spanjë, tre njerëz të urtë vijnë në...

Kur kalimi i kufijve ishte një dënim me vdekje për shqiptarët

Nga 1 janari i këtij viti, qytetarët e Kosovës më në fund kanë mundur të udhëtojnë në zonën Shengen pa pasaporta pa kaluar nëpër procedura burokratike në ambasadat e...

Të humbur në orientalizëm: Të krishterët arabë dhe lufta në Gaza

Më 21 shkurt, u njoftua se Kryepeshkopi i Canterbury Justin Welby refuzoi të takohej me Munther Isaac, një pastor palestinez luteran, pasi Isaku ishte shfaqur në një tubim pro...

Pak fjalë për heroizmin dhe kundër përçmimit të luftës për liri

Marsi, muaji që ndanë dy stinë. Muaji në të cilin ndodh një tranzicion në mes të “vdekjes” (së natyrës) dhe rilindjes së saj. Muaji që shënon një ndarje dihotomike...

Retorika e luftës Putin-Vuçiq, Kuvendi i Kishës Ortodokse, avancimi i Kosovës në NATO dhe KiE dhe vatrat e reja të luftës

Përputhja e deklaratës së Vuçiqit me Putinin për luftën në Ukrainë dhe Kosovë: Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq ka kërcënuar perëndimin se ata duhet të zgjedhin ndërmjet Kosovës dhe...