Nënkampioni e fillon me barazim Kampionatin Botëror 2022

Përfaqësuesja e Kroacisë dhe ajo e Marokut nuk kanë arritur të marrin më shumë se një pikë në ndeshjen e parë në Kupën e Botës

Pamje nga ndeshja e Kroacisë kundër Marokut në Kampionatin Botëror 2022

Nënkampioni i Botës, Kroacia e ka filluar me rezultat të barazuar, 0-0 në Botërorin e Katarit, kundër Marokut që patën një lojë të mirë kundër kroatëve.

Kjo ishte ndeshja e parë në Grupin F, ku përveç Kroacisë e Marokut gjendet edhe Belgjika dhe Kanadaja.

Kroacia nuk ka arritur të bëjë shënoj golin fitues pas shumë tentimeve kundër Marokut në ndeshjen e parë hapëse të Botërorit Katari 2022.

Maroku pati vetëm dy gjuajtje në kornizën e portës prej shtatë tentimeve dhe nuk rrezikoi shumë portën kundërshtare.

Po ashtu, në këtë ndeshje u nda vetëm një karton i verdhë dhe atë për Marokun.

Kroatët dhe marokenët ishin të barabartë në këtë ndeshje dhe pasi asnjëra prej skuadrave nuk patën ndonjë rast të mirë shënimi.

Kroacia nuk donte të përfundonte pjesa e parë pa një gol në epërsi, pasi Vlasic dhe Modric kishin të dy shanse shumë të mira për të thyer bllokimin, por gjithçka përfundoi me rezultat 0:0 edhe në pjesën e parë të ndeshjes.

Kombëtarja kroate do të luajë ndeshjen e dytë katër ditë më pas, kur do të takohet me Belgjikën dhe ndeshjen e tretë më 1 dhjetor me Kanadanë.

Ndërsa, kombëtarja marokene do të zhvilloj ndeshjen e radhës më 27 nëntor kundër Belgjikës dhe me 1 dhjetor kundër Kanadasë.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika