Torremolinos: Aty ku filloi lëvizja e të drejtave të homoseksualëve në Spanjë

Torremolinos ishte kyç në metamorfozën e tij në një vendpushim gjatë viteve 1950, duke u bërë një destinacion popullor për artistët, muzikantët, shkrimtarët dhe vizitorët queer, pavarësisht se homoseksualiteti ende konsiderohet një krim nën regjimin e gjeneralit ushtarak spanjoll Francisco Franco

Torremolinos

Dikur një qytet i varfër peshkimi, Torremolinos u bë një strehë e pamundur për LGBTQ+ në mes të një regjimi fashist.

Shtegu jashtë Mariquita Copas, një lokal në Torremolinos të Spanjës në zonën kryesore të homoseksualëve, La Nogalera, ishte ndriçuar në ngjyrë blu.

Gazetari i BBC-së, Stephen Emms, ka përshkruar këmbësorët duke mabjtur çanta të blerjeve dhe që kishin ndaluar për të biseduar; një burrë dhe një grua që ishin të ngulitur në një bankë; dhe homoseksualë vendas që përplasin gotat e koktejlit.

“Në mes të të gjithëve ishte një artist “drag” me mjekër, i jashtëzakonshëm në gjatësinë, me çizme platforme të gjata deri në gjunjë, kapelë lekure dhe kostum të ngushtë gishti i panjohur. Kuptova shpejt se kjo ishte thjesht një mbrëmje tjetër në Torremolinos”.

Torremolinos

Ai ka thënë se sigurisht nuk ishte gjithmonë kështu.

“Deri tani, unë isha i lumtur për mungesën e dijes sime në lidhje me rolin e rëndësishëm të Torremolinos në historinë e komunitetit LGBTQ+ në Spanjë. Por, siç po kuptoja në atë moment, jo vetëm që bari i parë miqësor ndaj homoseksualëve në vend u hap këtu në vitin 1962, por edhe këtu nisi lëvizja e të drejtave të homoseksualëve në Spanjë – me një dozë dhune”, ka shkruar ai.

Pse Torremolinos?

Fillimisht një fshat i varfër peshkimi, klima subtropikale e Torremolinos – ndër më të ngrohtat në Spanjë – ishte kyçe në metamorfozën e tij në një vendpushim gjatë viteve 1950.

Me qeverinë fashiste të gjeneralit ushtarak spanjoll, Francisco Frankos të etur për të inkurajuar ndërtimin e hoteleve për të nisur ekonominë e shkatërruar nga lufta në Spanjë, në vitin 1959 qyteti krenohej me hotelin e parë me pesë yje të vendit (Hotel Pez Espada).

Të famshëm pasuan, nga Brigitte Bardot, Greta Garbo dhe Pablo Picasso te Grace Jones, Frank Sinatra dhe John Lennon – një epokë e artë e përkujtuar në shtegun e artit rrugor të qytetit Ruta del Murales, i cili u zbulua në vitin 2022.

I ndihmuar nga rritja e fluturimeve çarter në fund të viteve 1950, qyteti gjithnjë e më kozmopolit dhe liberal filloi të tërheqë artistë, muzikantë, shkrimtarë dhe vizitorë queer.

Pavarësisht nga fakti se homoseksualiteti konsiderohej ende një krim nën regjimin e Frankos, në vitin 1962, një çift homoseksual britanik hapi Barin e Tony në rrugicën e ngushtë në formë L-je Pasaje Begoña.

“Megjithëse Tony’s nuk mund të përkufizohet si një ‘gay bar’ siç e kuptojmë ne sot, ai ishte një vend ku pronarët ishin homoseksualë dhe i lejonin klientelës lirinë,” ka thënë Jorge M Perez, presidenti i Shoqatës Pasaje Begona, e cila u themelua në 2018 me synimin “rikuperimin e kujtimit të këtij vendi emblematik dhe shpëtimin e këtij kapitulli të harruar në historinë e Spanjës”.

Tony’s ishte një goditje e menjëhershme dhe gjatë viteve të ardhshme, ai frymëzoi një mori institucionesh të tjera që kujdeseshin për komunitetin gay. Ajo që dikur ishte një komunitet i përgjumur peshkimi u shndërrua shpejt në një qendër të çuditshme e njohur për përfshirjen dhe hedonizmin e saj.

Ishte, për shembull, La Sirena e bastisur shpesh (e mbiquajtur “The Sissy Bar”); Bar Tabarín, i pari që priti shfaqje nudo; Pourquoi Pas, klubi i parë i lezbikeve në qytet (ende funksionon si bar LGBTQ+); dhe vendi i xhazit The Blue Note, në pronësi të këngëtares lezbike holandeze Pia Beck.

 

Ruta del Murales e zbuluar së fundmi nga Torremolinos i bën homazhe kulmit të listës A të qytetit (Kredia: Stephen Emms)

Skena e zhurmshme e Torremolinos ishte gjithashtu shtëpia e Manolita Chen , një grua trans pioniere që u bë personi i parë spanjoll që ndryshoi ligjërisht gjininë e saj dhe adoptoi fëmijë.

Në vitin 1971, Qeveria e Frankos filloi të godasë skenën e lulëzuar të homoseksualëve të Torremolinos, e cila ishte e përqendruar rreth Pasaje Begona.

Më 24 qershor të atij viti, policia bastisi në mënyrë të pamëshirshme zonën, duke mbyllur dhe gjobitur vendet, ndërsa arrestoi më shumë se 100 persona (disa raporte sugjerojnë deri në 400) – shumica e të cilëve ishin turistë.

Ajo që u bë e njohur si Bastisja e Madhe nuk nënkuptonte fundin e bareve të homoseksualëve të qytetit, por ndryshonte nga trazirat e Stonewall të Nju Jorkut , shpjegoi Perez.

“Pasaje Begona i tregoi botës se disidentët seksualë ekzistonin në mes të diktaturës – të persekutuar, torturuar, burgosur. E megjithatë, ata ishin, [LGBTQ+] njerëz që treguan se kanë të drejtë të jenë të lumtur. Megjithatë, ndryshe nga Stonewall Inn , në Pasazhin Begona, Bastisja e Madhe ishte fundi i festës për një kohë; dhe një skandal i jashtëzakonshëm, siç dëshmohet nga artikujt e shtypit protestues nga vende të tjera evropiane”.

Pasaje Begoña e Torremolinos ishte shtëpia e barit të parë miqësor për homoseksualët në Spanjë (Kredia: M Ramírez/Alamy)

Sigurisht, zona u zbraz pas bastisjes, dhe u shpërngulën banoret, ndërsa prostitucioni dhe droga – një trend që u shtri në qytetin në tërësi. Nga fillimi i viteve 1990, Torremolinos ishte bërë gjithnjë e më sinonim i bareve të çuditshëm dhe një arratisjeje të lirë për pushuesit e pangopur britanikë. Por që nga viti 2018, sheshet qendrore dhe stacioni i saj kanë përfituar nga një skemë pesëvjeçare e rigjenerimit prej 10 milionë eurosh. Vetë bastisja tani përkujtohet në një mural ikonë në Pasaje Begona, e cila i bën homazh pionierëve të saj të patrembur të viteve 1960.

Sot, ata pionierë ka të ngjarë të jenë të emocionuar të dinin se ky komunitet prej 68,000 personash është shtëpia e dhjetëra bareve, klubeve dhe bizneseve të lulëzuara queer. Marco America, themeluesi i Pinktorremolinos.com , shpjegoi se në 13 vitet që kur u transferua këtu, ai ka parë Torremolinos të ndryshojë ndjeshëm, kryesisht falë festivalit të Krenarisë që tërheq 50,000 njerëz, si dhe tetë ose nëntë festivale të tjera vjetore LGBTQ+, si p.sh. si Infinity , Mad Bear Beach dhe Matrix.

Torremolinos ka pasur mjaft rrugëtim kulturor dhe historia e tij është ende në zhvillim.

Të fundit nga rubrika