Ahmeti: Fadil Vokrri më thërriste për t’i bindur lojtarët që të luajnë për Kosovën e jo për Shqipërinë

Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se ish-kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, i kërkonte shpesh të bindte lojtarët të zgjedhin përfaqësuesen e Kosovës në vend të asaj shqiptare.

Ahmeti, ndonëse është tifoz i flaktë i kombëtares shqiptare, theksoi se kur vinte puna për të mbrojtur interesat e Kosovës, ai gjithmonë i mbështeste lojtarët që të luanin për vendin e tyre të lindjes, Kosovën.

“Në vitin 2016 kam pasur takime me Fadilin gjatë tërë kampionatit. Ne atje u takuam me, Aleksander Ceferin, dhe me nënkryetarin e Federatës serbe. Fadili më thërriste për të bindur lojtarët të luanin për Kosovën në vend të Shqipërisë. Unë isha tifoz i kombëtares kuq e zi, por kur vinte puna për Kosovën, i thosha lojtarëve, si Edon Zhegrova, të zgjedhin Kosovën sepse kanë një përgjegjësi dhe nevojë për të ndihmuar ekipin tonë”, ka thënë Ahmeti.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika