Alon Ben-Meir: Kurti ka të drejtë që dyshon në Vuçiqin, SHBA nuk duhet ta ndëshkojë Kosovën

Eksperti amerikan për Ballkanin Perëndimor, Alon Ben Meir, dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Profesori amerikan, Alon Ben-Meir, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka të drejtë kur dyshon te presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe se ShBA e BE duhet ta kenë parasysh këtë gjë.

Ben-Meir tha se ShBA nuk duhet të marrë masa ndëshkuese ndaj Kosovës.

“Unë besoj se SHBA-ja nuk duhet të marrë asnjë masë ndëshkuese ndaj Kosovës, qoftë ajo e ngrirjes së ndihmës financiare apo ushtrimit të presionit politik. Kurti ka të drejtë që dyshon për Vuçiqin, dhe si SHBA ashtu edhe BE-ja duhet ta kenë parasysh plotësisht këtë”, ka thënë ai.

Po ashtu, profesori amerikan tha se nuk ka asnjë arsye të pajtohet me një Asociacion në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

“Duke ditur se si funksionon presidenti i Serbisë Vuçiq dhe shqetësimet për besueshmërinë e tij, nuk ka arsye të besohet se ai do të lejojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë të jetë në përputhje me Kushtetutën e vendit”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika