Alpine zbulon emrin e sfiduesit të ri dhe datën e nisjes në sezonin e ri

Klubi i pilotëve të Formula 1, Alpine tashmë ka bërë zyrtare emrin e sfiduesit për vitin 2023 dhe datën e nisjes. Alpine A523 do të quhet makina e nisjes dhe me 16 shkurt do të debutojë në Londër

Alpine Formula 1

Alpine kanë njoftuar datën e lansimit të makinës së tyre Formula 1 2023, e cila do të quhet A523.

Konstruktorët me bazë në Enstone/Viry përfunduan të katërtat në kampionat me makinën e tyre të vitit 2022, A522, dhe do të kenë një formacion tërësisht francez këtë sezon me Esteban Ocon dhe Pierre Gasly në timon – pasi Fernando Alonso është nisur për në Aston Martin.

Alpine A523 të këtij viti do të lançohet më 16 shkurt në Londër, konfirmoi ekipi të mërkurën.

Gasly, i cili bashkohet nga AlphaTauri, testoi A522 në Yas Marina Circuit pas përfundimit të sezonit 2022 dhe tha në atë kohë: “Së pari, falënderoj të gjithë ekipin që më bëri të ndihem kaq i mirëpritur gjatë dy ditëve të fundit dhe jam Ndihem gati për të filluar këtë kapitull tjetër në karrierën time.

“Mezi pres të vizitoj të gjithë në Viry dhe Enstone, duke diskutuar mbi këtë test, përpara se të punojmë drejt objektivave tona së bashku me Esteban për sezonin 2023”.

CEO i ekipit Laurent Rossi tha se P4 e tyre në renditjen në vitin 2022 ishte një hap “i rëndësishëm” për konstruktorët, pasi ata kërkojnë të vazhdojnë drejt luftimit për kampionatin.

“Dua të them, është gjithmonë më mirë të përfundosh P4 sesa P5, pa dyshim”, tha Rossi në fund të sezonit të kaluar.

“Në fillim të sezonit, qëllimi ishte të vendosim një strukturë të re, gjë që e bëmë, ajo strukturë duhej të jepte risi, përmirësime gjatë gjithë sezonit, të ishte më konkurruese, gjë që ne e bëmë, e cila përfundimisht kulmonte. në një pozitë më të mirë, gjë që jemi shumë afër për ta bërë.

“Pra, është e rëndësishme, jo vetëm financiarisht, por edhe për momentin. Ne thamë se do të përpiqemi dhe të përparojmë çdo vit për të arritur sa më shumë që mundemi me skuadrat kryesore. Është e rëndësishme të mos humbasim hapin e parë. Shpresojmë, ne do të arrij atje.”

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika