Arrestohet i dyshuari për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Departamenti për Krime të Rënda në bashkëpunim me Policinë e Gjilanit ka arrestuar të dyshuarin, i cili thuhet se ka kryer veprën penale "Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar"

Ilustrim

Të enjten e 5 majit, përmes një komunikate për media, Zyra për Komunikim Publik nga Prokuroria Themelore e Gjilanit ka njoftuar se Departamenti për Krime të Rënda, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës-Gjilan, pas hetimeve disamujore, ka arrestuar një person zyrtar të Shërbimit të Gjendjes Civile.

Bëhet fjalë për të dyshuarin I.R, zyrtar i Shërbimit të Gjendjes Civile në fshatin Bresalc dhe në fshatin Verbicë e Zhegovcit, i cili thuhet se ka kryer veprën penale ‘Keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar nga neni 414, paragrafi 1 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës”.

Ai është dërguar në mbajtje për 48 orë.

I njëjti dyshohet se ka regjistruar disa persona në kundërshtim me Ligjin e Shtetësisë së Republikës së Kosovës dhe Udhëzimin Administrativ 18/2013, konkretisht, ka vepruar në kundërshtim me nenin 32 të Ligjit të Shtetësisë së Republikës së Kosovës dhe me nenin 9 paragrafi 4, dhe neni 11 paragrafi 2 te Udhëzimit Administrativ 18/2013, duke regjistruar persona të ndryshëm në Komunën e Novobërdës, e te cilët më pastaj kanë përfituar pensione bazë.

Policia e Kosovës njofton se janë duke vazhduar hetimet rreth rastit.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika