ASK: Paga mesatare neto në vitin 2021 është rritur për 16 euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikuar “Nivelin e Pagave në Kosovë” për vitin 2021. Ky publikim përmban të dhëna për pagën mesatare bruto dhe neto sipas sektorëve dhe aktiviteteve ekonomike në sektorin publik në ndërmarrjet publike dhe në sektorin privat në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), e ka publikuar raportin me titull  “Niveli i Pagave në Kosovë” për vitin 2021”

Në raport thuhet se për dallim nga viti 2020 vërehet rënie e pagës bruto dhe neto në sektorin publik. Sipas ASK-së, kjo rënie ka ardhur për arsye se në vitin 2020 punëtorët e sektorit publik kanë përfituar shtesa në disa sektorë specifikë.

Tek të dhënat e sektorit privat sipas ASK-së, nuk janë përfshirë shtesat në pagën mujore, sepse siç thuhet në raport “ato përfshihen në deklaratën vjetore si qarkullim”.

Në njoftimin e ASK-së, thuhet se paga neto në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020 është rritur për vetëm 16 euro.

“Në vitin 2021, pagat mesatare bruto në Kosove ishin 484 Euro, derisa në vitin 2020 ishin 466 Euro. Pra, kishte një rritje prej 18 Eurosh nga viti paraprak. Kurse, paga neto, në vitin 2021 ishte 432 Euro, krahasuar me vitin 2020 që ishte 416 Euro, një rritje prej 16 Eurosh në vitin 2021”, thuhet në njoftim.

Ilustrim

Niveli i pagave më të larta në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave ishte sektori i  ndërmarrjeve publike, derisa me paga më të ulëta ishte sektori privat.

“Paga mesatare bruto në vitin 2021, sipas aktiviteteve ekonomike, më a larta ishte te: Furnizimi me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar (949 Euro); dhe Informim dhe komunikimi (757 Euro). Derisa, paga më e ulët ishte te akomodimi dhe aktivitetet e shërbimeve me ushqim (281 Euro)”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika