Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së Botës 2022 deri më tani?

Fotoilustrim





Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro 44 ndeshje, disa prej tyre e kanë rezervuar tashmë biletën e tyre për fazën e 16-të.

Nuk mund të mohohet se ka qenë një fillim emocionues i Kupës së Botës 2022 , me shumë surpriza dhe takime spektakolare të shfaqura në dy ndeshjet e para të fazës së grupeve, me humbje nga grupe të mëdha ndaj atyre të voglave, me lëndime lojtarësh.

Ishte fitorja tronditëse e Arabisë Saudite ndaj Argjentinës, Gjermania hodhi një epërsi me një gol kundër Japonisë dhe Belgjikës humbi ndaj Marokut.

Dhe nuk kanë munguar as golat, me Spanjën që mposhti Kosta Rikën me rezultat 7-0, Kameruni dhe Serbia që u mbyllen me rezultat jashtëzakonisht argëtues 3-3 dhe Anglia e mposhti Iranin 6-2.

Por pyetja në mendjen e të gjithëve gjersa hyjmë në ditën e tretë të ndeshjes është se çfarë do të thotë kjo për fazat e eliminimit dhe cilat skuadra kanë siguruar tashmë përparimin në raundin e 16-të.

I kualifikuar për raundin e 16-të

Deri në këtë fazë kombëtaret që kanë arritur pikë më shumë se tjerat janë, Holanda, Anglia, Argjentina, Franca, Maroku, Japonia, Brazili dhe Portugalia.

Ilustrim

Sa i përket këtyre kualifikimeve, skuadrat e lartpërmendura janë renditur fituese për shkaqe të ndryshme:

 •  Holanda ka arritur të kryesoi Grupin A, me Senegalin që vjen i dyti përpara Katarit dhe Uellsit.
 • Anglia dhe USMNT kalojnë nga Grupi B,
 • Lionel Messi, ylli argjentinas e frymëzoi Argjentinën në krye të Grupit C pas përmbysjes së tyre në ndeshjen e parë kundër Arabisë Saudite, por e cila u tejkalua më pas me ndeshjet e tjera. Polonia bashkohet si nënkampione e Grupit C.
 • Franca e Kylian Mbappe’s dhe Australia e lojtarve të shumë njohur u kualifikuan nga Grupi D.
 • Maroku u përmbys nga Belgjika në Grupin E dhe kryesoi tabelën, me Kroacinë që avanconte si nënkampione.
 • Japonia ishte fituesja më shokuese e Grupit F dhe e gjithë këtij kampionati, pasi arriti të mposht dy kombëtare të cilat nuk pritej t’i mposhte, kësisoj Japonia e vazhdoi garën duke kryesuar tabelën përpara Spanjës dhe Gjermanisë, me skuadrën e Hansi Flick që u përkul.

Në këtë pikë rezultati për grupet G dhe H, nuk mund të tregohet pasi ende nuk është konfirmuar pozicioni i Brazilit dhe Portugalisë, një konfirmim i tillë pritet të bëhet më datën 2 dhjetor, që nga ora 16:00 Portugalia do të përballet me Korenë e Jugut ndërsa më pas nga ora 20:00 Brazili do të ndeshet me Kameronin.

Në të njëjtën kohë, nga ora 20:00 pritet të zhvillohet edhe ndeshja më e pritur nga shqiptarët, ajo mes Zvicrës dhe Serbisë, që në kuadër të skuadrës së Zvicrës do të luajnë dy yjet shqiptar, Granit Xhaka në rolin e kapitenit dhe Xherdan Shaqiri.

Ndeshjet e raundit të 16 të Kupës së Botës 2022

Ilustrim

E 16-ta e Kupës së Botës 2022 pritet të fillojë më 3 dhjetor (të shtunën).

Do të luhen gjithsej tetë ndeshje, gjashtë prej të cilave janë të ditura.

Përballjet e radhës në kuadër të raundit të 16-të të Kupës së Botës, të cilat fillojnë këtë të shtunë të 3 Dhjetorit janë:

 • 3 Dhjetor- Nga ora 16:00 do të zhvillohet ndeshja mes Holandës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 • 3 Dhjetor- Nga ora 20:00 do të përballen Argjentina dhe Australia.
 • 4 Dhjetor- Nga ora 16:00 do të zhvillohet ndeshja mes Francës dhe Polonisë.
 • 4 Dhjetor- Nga ora 20:00, pritet të përballen Anglia dhe Senegali.
 • 5 Dhjetor- Nga ora 16:00 do të luajnë Japonia dhe Kroacia.
 • 5 Dhjetor- Gjithashtu pritet të përballen Kombëtaret që dalin fituese në gupin G dhe H (varësisht cila fiton).
 • 6 Dhjetor- Nga ora 16:00 do të ndeshen Maroku dhe Spanja.
 • 6 Dhjetor- Njashtu pritet të përballen dy fituese të grupit G dhe H, që ende nuk dihen.

 





Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika