Cilët lojtarë do të mungojnë në Kupën e Botës 2022 për shkak të lëndimeve?

Lista e plotë e lojtarëve të lënduar që nuk kanë kënaqësinë të luajnë në eventin më të madh të futbollit në planet

Foto ilustrim

Kupa e Botës Katar 2022 ka pasur surpriza të rëndësishme, të mira dhe të këqija, dhe një nga më dëshpëruesja ka qenë lista e dëmtimeve nga lojtarët e nivelit më të lartë si fituesi i këtij viti të Topit të Artë, Karim Benzema si dhe shoku i tij i skuadrës Paul Pogba.

Këtu është lista e lojtarëve që për fat të keq do të humbasin ngjarjen më të madhe të futbollit të viteve të fundit, raporton Marca.

Paul Pogba (FRANCE)

Pogba ishte tashmë në listën e të lënduarve për shkak të operacionit në gju në shtator për të riparuar meniskun e dëmtuar.

N’golo Kante (FRANCE)

Mesfushori kishte një dëmtim të kërdhokullës dhe është jashtë fushës në pritje të operacionit.

Timo Werner (GJERMANI)

Sulmuesi i RB Leipzig është në listën e të lënduarve për shkak të një dëmtimi të kyçit të këmbës gjatë fitores së ekipit në Champions League ndaj Shakhtar Donetsk dhe do të humbasë pjesën tjetër të vitit 2022.

Reece James (ANGLI)

Ai aktualisht po vuan nga një gju i lënduar që nga tetori dhe refuzoi ftesën për Kombëtaren e Anglisë.

Diogo Jota (PORTUGALI)

Sulmuesi do të humbasë turneun për shkak të një dëmtimi në viç kur u takuan me Manchester City,

Pedro Neto (PORTUGALI)

Neto do të ketë një operacion në kyçin e këmbës pas ndeshjes kundër West Ham United në tetor.

Boubacar Kamara (FRANCE)

Mesfushori kishte një dëmtim të ligamentit të gjurit në shtator, gjë që do ta pengojë atë të marrë pjesë në Kupën e Botës.

Arthur Melo (BRAZIL)

Mesfushori ka një lëndim muskulor teksa luante me Rangers në tetor.

Scott Kennedy (KANADA)

Mbrojtësi kanadez ka një dëmtim të komplikuar në shpatull teksa luante në divizionin e dytë gjerman.

Jesus ‘Tecatito’ Corona (MEKSIKO)

Sulmuesi meksikan ka një frakturë në kyçin e këmbës së majtë dhe iu nënshtrua një operacioni.

Giovani Lo Celso (ARGJENTINË)

Mesfushori ka një dëmtim të kofshës që fatkeqësisht e ka bërë që t’i mungojë ekipit.

Marco Reus (GJERMANI)

Kapiteni i Dortmundit kishte një dëmtim në kyçin e këmbës dhe nuk mundi të rikuperohej plotësisht, duke e bërë atë të humbasë një pjesë të Kupës së Botës 2014 në Brazil, kur fituan titullin.

Ben Chilwell (ANGLI)

Ai duhet të përballet me një dëmtim të kofshës dhe pësoi dëme të konsiderueshme që e përjashtuan atë nga Kupa e Botës.

Prensel Kimpembe (FRANCE)

Lojtari i PSG-së ka një dëmtim të kofshës që po e pengon të performojë.

Yuta Nakayama (JAPONI)

Përjashtohet për shkak të një dëmtimi në thembër të Akilit.

Amine Harit (MAROK)

Sulmuesi i Marokut pësoi një dëmtim në gju gjatë një ndeshjeje kundër AS Monaco.

Sadio Mane (SENEGAL)

Sadio Mane është ende në listën e skuadrës së Senegalit, pavarësisht se pësoi një dëmtim teksa luante për skuadrën e tij të re Bayern Munich.

Christopher Nkuku (FRANCE)

Sulmuesi është ende në listën e Francës për Kupën e Botës, por po pëson një dëmtim në gjurin e majtë gjatë stërvitjes.

Jose Gaya (SPANJË)

Lojtari spanjoll po pëson një dëmtim në kyçin e këmbës të pësuar gjatë stërvitjes.

Karim Benzema (FRANCE)

Surpriza e fundit ka qenë sulmuesi i Real Madridit dhe fituesi i Topit të Artë, Karim Benzema, i cili sapo pësoi një dëmtim gjatë stërvitjes një ditë para fillimit të turneut.

Kupa e Botës në vitin 2026 do të ketë një risi në numrin e kombëtareve pjesëmarrëse, ku nga numri i tanishëm, 32 do të rritet në 48 kombëtare, të ndara në tre grupe me nga 16 shtete.

Po ashtu, skuadrat e Kupës së Botës FIFA përbëheshin më parë nga 23 lojtarë, secili vend do të marrë 26 në Katar 2022.

Analizat

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika