Gërvalla takohet me Varhelyi-n në Bullgari

Shefja e Diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla, është takuar me Komisionarin për Zgjerimin e Bashkimit Evropian (BE), Oliver Varhelyi

Donika Gërvalla dhe Oliver Varhely

Gërvalla është takuar të martën e 26 prillit me Komisionarin për Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në Kosovë. Ky takim është mbajtur në kuadër të Forumit “ The EU Meets the Balkans” i cili po zhvillohet në Sofje të Bullgarisë.

Kjo është bërë e ditur nga Varhelyi në një postim në rrjetin sociali Twitter, ku ka shkruar se, “Ruajtja e paqes dhe sigurisë së Ballkanit Perëndimor, përdorimi i mundësive të ofruara nga EIP dhe përparimi në dialogun Beograd-Prishtinë, janë objektivat tona të përbashkëta, ndërsa trajtojmë efektet e luftës në Ukrainë”.

Ndërkaq, ministrja Gërvalla ka thënë se BE-ja duhet t’i respektojë zotimet e saj për ta bërë vendin anëtare të saj.

Sipas Gërvalles, njerëzit në Kosovë mbështesin fuqishëm integrimin në BE, dhe vendi është duke i bërë të gjitha përpjekjet për t’i përmbushur kriteret e nevojshme për të qenë anëtare e Bllokut.

“Mesazhet që po i dërgohen Ballkanit Perëndimor, duhet të jenë shumë të qarta”, ka thënë kryediplomatja e Kosovës.

Gjithashtu, ajo ka bërë thirrje që të hiqen vizat për Kosovën, duke specifikuar se qëllimi kryesor i Prishtinës zyrtare është anëtarësimi në BE.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika