Grenell e uron Vuçiqin: Kemi miqësi të fuqishme dhe punë për të bërë bashkë

Ish-emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ia ka uruar fitoren në zgjedhje, presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Ai, me anë të një postimi në Twitter, ka shkruar se Serbia dhe SHBA-të kanë një miqësi të fortë, dhe se i pret punë e përbashkët për të bërë.

“Urime Aleksandër Vuçiqit për fitoren në zgjedhjet në Serbi. Ne kemi një miqësi të fuqishme dhe shumë punë për të bërë së bashku”, ka shkruar Grenell.

Ndryshe, Vuçiq, në një konferencë për media të dielën e tre prillit kishte thënë se, ka fituar 59.9 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale.

Po ashtu, duke iu referuar të dhënave të partisë së tij, Vuçiq kishte deklaruar se, kundërkandidati i tij kryesor, Zdravko Ponos, i cili siç deklaroi Vuçiq, kishte fituar vetëm 17.7 për qind të votave.

“Kam arritur të bëj diçka që askush në Serbi nuk ia ka dalë kurrë. Unë jam i vetmi që fitova dy herë në raundin e parë”, ka thënë Vuçiç, raportonte “Nova.rs”.

Përveç se u shpreh i bindur në fitoren e zgjedhjeve presidenciale dhe atyre parlamentare, Vuçiq ka thënë se beson që në Beograd partia e tij qëndron e para.

“Mendoj se ka shumë opsione në qytet që ofrohen, por kjo nuk është diçka që do të dihet brenda një dite. Dhe SN sigurisht që do të jetë më e madhja, dhe pjesë e qeverisjes së qytetit, kështu funksionojnë numrat për mua, por le të presim deri në fund”, ishte shprehur ai.

Ndryshe, sipas rezultateve preliminare të publikuara nga Komisioni Republikan i Zgjedhjeve në Serbi, Vuçiq po udhëheq në zgjedhjet presidenciale serbe me rreth 70 për qind të votave, kundrejt kundërkandidatëve të tij të cilët qëndrojnë nën 10 për qind.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika