Grenell kritikon senatorin Menendez: Pse nuk e përmendët Thaçin?

Richard Grenell, ish i dërguari special për negociatat e paqes në mes të Kosovës dhe Serbisë, Fotografia nga Gage Skidmore

Ish-emisari special i ShBA-së për Ballkanin Peërëndimor, Richard Grenell, ka reaguar ndaj senatorit amerikan, Bob Menendez, në lidhje me fjalën e tij në Komisionin për Marrëdhënie me Jashtë.

Ai tha shtroi pyetjen se pse senatori Menendez, nuk e ka përmendur fare ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi i cili po akuzohet për krime lufte në Hagë.

“Albin Kurti, nuk i ka zbatuar pikat e marrëveshjeve të mëparshme.Dhe pse asgjë rreth Hashim Thaçit sot?! Shqipëria, aleatja jonë në NATO, ka një Kryeministër shumë të pakënaqur për mënyrën se si Evropa dhe Haga (Jack Smith) e trajtuan Presidentin Thaçi (të cilin Joe Biden e quajti George Washington)”, tha Grenell.

Menendez, gjatë fjalës së tij, kishte deklaruar se Kosovës po i bëhet presion më shumë se sa Serbisë.

Ai po ashtu e kritikoi Serbinë duke thënë se ka për qëllim ta krijojë “Serbinë e Madhe”, në Ballkan.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika