Halimi nga LDK: Si çdo gjë me këtë qeveri, edhe kultura në anarki

Sibel Halimi nga radhët e LDK-së ka thënë se artistët kosovarë nuk meritojnë një përçmim dhe nëpërkëmbje të tillë, si ajo që sipas saj, po bëhet. Sipas Halimit, shumë nga institucionet kulturore në Kosovë kanë mbetur pa drejtor, pa këshillet drejtuese përkatëse dhe artistët pa vende për të ushtruar artin e tyre

Sibel Halimi

Zëdhënësja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Sibel Halimi, ka thënë se kultura në Kosovë nuk është kursyer nga, siç e quan ajo, paaftësia e Qeverisë dhe mendësia kapëse e saj.

Sipas Halimit, shumë nga institucionet kulturore në vend kanë mbetur pa drejtor apo edhe pa këshillet drejtuese përkatëse.

“Duke nisur nga Teatri Kombëtar i Kosovës që është pa Drejtor artistik, më pas për të përfshirë Qendrën Kinematografike, Galerinë Kombëtare, e deri te Ansambli ‘Shota’, të gjitha këto institucione qenësore të artit dhe kulturës, janë pa drejtor, gjegjësisht me u.d. drejtor, me këshille drejtuese gjysmake apo pa to fare”, ka thënë Halimi.

Ajo ka përmendur moshapjen e një konkursi për plotësimin e pozitës së drejtorit të Qendrës Kinematografike të Kosovës për tash e 10 muaj dhe jo vetëm.

“Për të mos u ndalur me kaq, artistëve të Baletit Kombëtar dhe atyre të Teatrit Kombëtar të Kosovës, në emër të renovimit, i kanë larguar nga hapësirat e punës, pa asnjë plan alternativ e pa një ide se ku do të ushtrojnë tani e tutje veprimtarinë e tyre të çmueshme”, ka deklaruar Halimi.

Ajo thekson se artistët kosovarë nuk e meritojnë një përçmim dhe nëpërkëmbje të tillë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika