Halimi: Popullistët krijojnë prodhime estetike false

"Qasja ndaj krizes është karakteristikë kur popullistët qeverisin"

Sibel Halimi, zëdhënëse e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në një postim në “Facebook” ka thënë se qasja ndaj krizave është karakteristika esenciale kur popullistët “qeverisin”.

Ajo është shprehur se krizat asnjëherë nuk trajtohen si gjendje objektive, por interpretohen sipas tekeve të qeveritarëve.

Zëdhënësja i LDK-së ka konsideruar se në vend që të ofrohet zgjidhje afatgjate dhe të trajtuara profesionalisht, popullistët krijojnë prodhime estetike false.

”Andaj, të gjitha skandalet e një pas njëshme në politikën e jashtme dhe jo vetëm, janë rezultat i një politike të brendshme populliste, ku individi vihet mbi shtetin, e shteti në shërbimin e një iluzioni”.

Së fundi, Sibel Halimi ka thënë se janë të domosdoshme shkarkimet dhe dorëheqjet e personave në pushtet pas shpërfaqjes së të vërtetave ”e mos të flasim për vendime kushtetuese”.

Sibel Halimi

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika