Historike – Kosova organizon Lojërat Mesdhetare “Prishtina 2030”

Kosova do të jetë organizatore e Lojërave Mesdhetare që do të mbahen në vitin 2030

Ansambleja e Përgjithshme të Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare njofton se Kosova do të jetë organizatore e Lojërave Mesdhetare që do të mbahen në vitin 2030.

Kandidatura e Kosovës ka marrë 55 vota pro dhe shtatë kundër.

Kjo është një arritje historike për Kosovën duke ditur se në këtë kompeticion marrin pjesë 26 shtete nga tri kontinente.

Kryeministri i vendin Albin Kurti për këtë ngjarje ka thënë se kjo është një “arritje e jashtëzakonshme”.

Ndërsa Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, organizimin e Lojërave Mesdhetare “Prishtina 2030” e ka konisderuar si “historike”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika