Historike – Kosova organizon Lojërat Mesdhetare “Prishtina 2030”

Kosova do të jetë organizatore e Lojërave Mesdhetare që do të mbahen në vitin 2030

Ansambleja e Përgjithshme të Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare njofton se Kosova do të jetë organizatore e Lojërave Mesdhetare që do të mbahen në vitin 2030.

Kandidatura e Kosovës ka marrë 55 vota pro dhe shtatë kundër.

Kjo është një arritje historike për Kosovën duke ditur se në këtë kompeticion marrin pjesë 26 shtete nga tri kontinente.

Kryeministri i vendin Albin Kurti për këtë ngjarje ka thënë se kjo është një “arritje e jashtëzakonshme”.

Ndërsa Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, organizimin e Lojërave Mesdhetare “Prishtina 2030” e ka konisderuar si “historike”.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika