Joel Embiid bëhet francez!

Muaj më parë Joel Embiid, kishte nisur procedurën që të marrë nënshtetësinë franceze që të ketë mundësinë të paraqitet në ekipin kombëtar të tyre, e tashmë Embiid e ka fituar këtë të drejtë

Joel Embiid

Një nga basketbollistët më të mirë në Botë, Joel Embiid është pajisur me pasaportë të Francës.

Kamerunasi muaj më parë ka nisur procedurën për ta marrë nënshtetësinë franceze, në mënyrë që t’i lejohet të paraqitet në ekipin kombëtar të “trekolorëve”.

28-vjeçari i lindur në Yaounde nuk ka zhvilluar asnjë ndeshje zyrtare në fanelën e Kamerunit.

Embiid tashmë ka të drejtë të paraqitet për Francën në Kampionatin Botëror të vitit të ardhshëm, si dhe në Lojërat Olimpike në vitin 2024 në Paris.

Në edicionin e fundit në NBA luajti me mesatare prej 30.6 pikë dhe 11.4 kërcime për ndeshje, duke u bërë basketbollisti i parë joamerikan i cili merr epitetin e koshashënuesit më të mirë në Ligën më të fortë në planetë.

Në Philadelphia 76ers është që nga viti 2014 e gjatë kësaj kohe ka zhvilluar 326 ndeshje zyrtare ku ka mesatare prej 26 pikë, 11.4 kërcime , 3.3 asistime dhe 1.7 bllokada për ndeshje.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika