Drejtoresha e Radiologjisë: Një muaj e gjysmë është pritja për rezonancë magnetike

Lista e pritjes për pacientët që kanë nevojë për ekzaminime me rezonancë magnetike, është rishikuar dhe shkurtuar...

Operohet në QKUK, deputeti i PDK-së: Gjendja në klinikë si në Gaza dhe në Ukrainë

Në postimin e tij në Facebook, deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, përveç falënderimit për stafin mjekësor në...

ZKA: Menaxhimi i shërbimeve shëndetësore të kontraktuara nga institucionet në disa raste joefikas e jotransparent

Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA) ka publikuar raportin e auditimit të performancës “Efektiviteti dhe efikasiteti i kontraktimit...

Këshilli i Prindërve kërkon që të premten të përfundojë viti shkollor, shkak temperaturat e larta

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka rekomanduar shkurtimin e orarit në institucione dhe shkolla të cilat nuk kanë...

Haxhiu ironizon me Vitinë: Deri në 2030 nuk do të ketë sigurime shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka deklaruar se “ligji për sigurimet shëndetësore do të procedohet në qeveri...

Vaksinat kundër Covid në SHBA, shteti i Kansasit padit Pfizer

Shteti amerikan i Kansasit ka paditur Pfizer, duke akuzuar kompaninë farmaceutike për “deklarata të rreme” në lidhje...

Temperaturat e larta rrisin numrin e pacientëve, IKShPK me apel për qytetarët

Rendi për të marrë shërbim është goxha i gjatë, e në shumicën e rasteve, shkaktari është i...

Mbi 5 milionë euro investime në Gjinekologji, Kurti: Ngjasojnë me ato të perëndimit

5. 5 milionë euro janë investuar në Klinikën e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Prej...

Në Kosovë fillon të jepet terapia për parandalimin e infeksionit nga virusi HIV

Në Kosovë ka filluar dhënia e terapisë për parandalimin e infeksionit para ekspozimit ndaj virusit HIV. Lajmin e...

Ngritja e temperaturave: AUV’i kërkon nga qytetarët të kenë kujdes me këto produkte ushqimore

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) bën thirrje që qytetarët të kenë kujdes me ushqimet sidomos tash...

Analizat, që në sektorin privat kushtojnë 50 euro, prishtinasit do t’i bëjnë falas edhe në QMF-në e “Bregut të Diellit”

Analizat, të cilat kanë kushtuar 50 euro për t’i bërë në sektorin privat, qytetarët e Prishtinës tani...

Mision humanitar në QKUK, mjekë nga Turqia operojnë fëmijë me probleme në zemër

Një ekip mjekësh e infermierësh nga Turqia do të kryejë operacione te fëmijët me probleme në zemër...