Psikologia: Problemet e shëndetit mendor janë të kushtueshme në aspektin emocional dhe financiar

Muaji maj është muaji që i kushtohet ndërgjegjësimit të shëndetit mendor. Për detajet se si manifestohet ky muaj...

Vitia: Pas gjysmës së dytë të këtij viti fillon implementimi i Ligjit për çmimin e produkteve medicinale

Ligji për çmimin e produkteve medicinale nuk ka filluar së zbatuari ende në Kosovë. Ai ka hyrë...

Dorëhiqet kryesuesi i Bordit të SHSKUK-së, Naim Bardiqi

Kryesuesi i Bordit të SHSKUK-së, Naim Bardiqi, ka dhënë dorëheqje nga pjesëmarrja e tij në këtë bord. Ky...

Afro 100 punëtorë të lënduar këtë vit: Sigurimi shëndetësor në sirtar

Përveç dhimbjeve dhe pamundësisë për të lëvizur, Rexhep Gashi brengosej edhe për mbulimin financiar të trajtimit të...

AstraZeneca e pranon për herë të parë në gjyq se vaksina e saj COVID shkakton mpiksjen fatale të gjakut në vena

AstraZeneca ka pranuar për herë të parë në dokumentet gjyqësore se vaksina e saj Covid mund të...

Hyn në fuqi Udhëzimi Administrativ për paketimin e cigareve me ilustrime të efekteve negative

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për plotësim ndryshimin e Ligjit për Kontrollin e...

Dorëzimi i donacionit PET-CT, Osmani takon sekretaren e organizatës Alwaleed Philanthropies

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka uruar mirëseardhje në Republikën e Kosovës, Princeshës Lamia Bint Majed...

Komuna e Prishtinës del me sqarim për qytetarët lidhur me orarin e punës së barnatoreve

Komuna e Prishtinës ka sqaruar se orari i punës për barnatoret në kryeqytet, mbështetur në rregulloren bazike...

Çfarë është dhe pse nevojitet testi i inteligjencës?

Erblin Havolli, nga Shoqata e Psikologëve të Kosovës, teksa ka folur për organizimin e trajnimit të datës...

 Anulohet orari i barnatoreve në Prishtinë, s’do të ketë më kufizime

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka votuar pr anulimin e rregullore që parashihte kufizimit e orarit të barnatoreve...

Gripi sezonal/ Rreth 20% e pacientëve me shenja të virozave në tremujorin e parë të vitit

Qendrat Mjekësore në Kosovë, muajt e fundit, kanë qenë të mbushura nga numri i lartë i personave...

FSSh pagoi borxhe mbi 23 milionë Euro në vitin 2023, afër 18 milionë spitaleve në Turqi

Fondi i Sigurimeve Shëndetësore(FSSh) pagoi mbi 23 milionë euro borxhe vitin e kaluar. Afër 18 milionë borxhe...