Klubet evropiane dominojnë skuadrat në Kupën e Botës 2022

Në Kupën e Botës 2022 do të marrin pjesë 73 për qind e lojtarëve që luajnë me klubet evropiane

Lionel Messi ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në klub te gjiganti katalanas, Barcelona, ​​dhe tani luan për PSG-në në Francë

Nga 830 futbollistë në Kupën e Botës në Katar, 73 për qind e tyre luajnë me klubet evropiane, ka gjetur një analizë e listave të skuadrave.

Janë 13 kombe evropiane që garojnë në turneun, i cili fillon me 32 ekipe të dielën, duke përbërë vetëm 40 për qind të skuadrave që marrin pjesë në Kupën e parë Botërore që do të mbahet në Lindjen e Mesme.

Disa prej këtyre klubeve kanë fuqinë e yjeve për të luajtur në gara magjepsëse siç është Liga e Kampionëve, e cila ndihmon në rekrutimin e talenteve më të mirë jo-evropianë.

Argjentinasi Lionel Messi ka luajtur në Evropë gjatë karrierës së tij profesionale. Sadio Mané i Senegalit, i cili u përjashtua nga turneu këtë javë për shkak të një dëmtimi në këmbë, u zhvendos nga vendi i tij si adoleshent. Ndërsa Neymar u largua nga Brazili në moshën 21-vjeçare, para se të luante në një Kupë Botërore, raporton Al-Jazeera.

Një ndër pjesët që kanë ndihmuar në ngritjen  e standardeve në Evropë ishin dhe lojtarët e huaj.

Kupa e Botës nënkupton gjithashtu rehati në shtëpi për shtatë lojtarët e përzgjedhur për vende të tjera përveç Katarit, të cilët luajnë për klubet në vendin pritës.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika