Rojet e sigurisë në parkun e Kupës së Botës në Doha pohojnë se paguhen më pak se 1 euro në orë

Sipas një analize të mediumit The Guardian punëtorët migrantë që punojnë si roje në një park në Parkun Al-Bidda është bërë e ditur se paguhen me pak se një euro në orë

Një anëtar i stafit të sigurisë pranë parkut Al Bidda, Doha

Punëtorët migrantë në Katar që punojnë si roje në Parkun Al-Bidda duket se marrin një ditë pushim në muaj dhe janë vendosur në kampe të pista në skaj të shkretëtirës.

Gjithashtu këta migrantë të punësuar si roje sigurie në një park të madh që do të jetë në qendër të festimeve të Kupës së Botës në Katar duket se paguhen më pak se një euro në orë, shkruan The Guardian.

Burrat janë të vendosur në parkun Al Bidda, një hapësirë ​​e gjelbër e pacenuar ngjitur me Festivalin e Tifozëve të FIFA-s. Gjatë gjithë turneut, Parku Al Bidda do të jetë i mbushur me tifozë futbolli që shijojnë lëndinat gjithëpërfshirëse, pikat me hije të piknikut dhe pamjet mbi Doha. Gardianët e intervistuar nuk janë të kontraktuar me FIFA-n apo të dislokuar në Festival.

Katari e ndalon përdorimin e alkoolit në stadiumet e Kampionatit Botëror

Por shumë kohë pasi fansat janë tërhequr në hotelet e tyre, rojet do të qëndrojnë. Në fakt, duket se fansat ka të ngjarë të shohin më shumë Doha brenda një jave sesa këta burra do të shohin në vite. Rojet thonë se punojnë me turne 12-orëshe dhe thonë se zakonisht marrin vetëm një ditë pushim në muaj.

“Ne thjesht kalojmë mes detyrës sonë dhe akomodimit tonë,” tha njëri duke mbajtur telefonin e tij. “Mund të më tregosh kudo në Katar dhe unë nuk do ta di se ku është.”

Pretendimet vijnë në prag të fillimit të Kupës së Botës të FIFA-s për meshkuj, i cili do të fillojë të dielën mes kritikave të përhapura ndërkombëtare për rekordin e vendit pritës për të drejtat e punëtorëve migrantë dhe LGBTQ+.

Javët e fundit, FIFA dhe autoritetet e Katarit kanë luftuar për të larguar vëmendjen nga të drejtat e punëtorëve dhe LGBTQ+, me sekretarin e përgjithshëm të FIFA-s, Gianni Infantino, duke thënë se ekipet e Kupës së Botës duhet të “përqendrohen në futboll” dhe i paralajmëroi ata të mos “u japin mësime morale. Pjesa tjetër e botes”.

Barcelona vendos një rekord të Kupës së Botës në Katar

Gjetjet e The Guardian bazohen në intervistat e kryera gjatë muajve të fundit me rojet e parkut që punonin për Shërbimet e Sigurisë Al Nasr Star. Në park punojnë edhe roje dhe “marshallarë” të punësuar nga kompani të tjera. Nuk ka asnjë sugjerim se ata janë subjekt i të njëjtave pretendime mbi kushtet.

Analiza nga The Guardian e njoftimeve të pagave të punëtorëve, e vërtetuar nga llogaritë e punëtorëve për orët e punës dhe pagat e tyre, sugjeron që rojet zakonisht paguhen 1330 rialë (342 euro) në muaj për 348 orë në detyrë, plus një pagesë të vogël ushqimore. Kuptohet se këtu përfshihen 104 orë jashtë orarit, për të cilat paguhen 150 rialë (38 euro), që nëse është e saktë barazohet me më pak se një euro në orë.

Orari i tillë i punës dhe pagesa jashtë orarit duket se janë në kundërshtim me ligjet e punës të Katarit.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika