Tifozët gjermanë për Kupën e Botës Katar 2022: Ne nuk duam të shijojmë një Kupë Bote si kjo

“Ne nuk duam të shijojmë një Kupë Bote si kjo”, tha Bernd Beyer nga nisma e Boycott Qatar 2022 për AP. “Tifozët nuk identifikohen me të dhe thonë se nuk duan të kenë asnjë lidhje me të”, ka shtuar Beyer.

Tifozët gjermanë janë të indinjuar me Kupën e Botës në Katar që do të fillojë në javën e ardhshme.

Pati protesta të gjera kundër turneut gjatë ndeshjeve të Bundesligës dhe të kategorisë së dytë gjatë fundjavave të fundit, me tifozët që mbanin pankarta që shpërthyen situatën e të drejtave të njeriut në Katar dhe komentet e fundit nga ambasadori i Kupës së Botës Khalid Salman që denonconte homoseksualitetin.

Mungesa e entuziazmit ka pasur gjithashtu një ndikim komercial. Shitësit me pakicë kanë përfituar më parë nga zhurma rreth turneve të mëdha me ofertat e lidhura me ekipin gjerman. Ish-trajneri i Gjermanisë, Joachim Löë dhe lojtarët e tij mund të shiheshin kudo duke promovuar mallra dhe shërbime të ndryshme. Këtë herë, Shoqata e Shitësve të Sporteve Gjermane thotë se shitjet e artikujve të tifozëve janë shumë më pak në krahasim me vitet e mëparshme të Kupës së Botës.

Adidas tha se kërkesa për fanellat e Gjermanisë ishte e ulët dhe se shitësi më i madh i saj deri më sot ishte fanella e Meksikës, e konsideruar nga disa si ndër fanellat më elegante të veshura nga 32 ekipet e Kupës së Botës.

Shitjet e televizorëve, të cilët përgjithësisht rriten për ngjarjet kryesore sportive, janë gjithashtu në rënie, raportoi RND.

Zëdhënësi i kancelarit Olaf Scholz, Steffen Hebestreit, u tha gazetarëve në Berlin të premten se udhëheqësi gjerman do të ndjekë ndeshjet e ekipit kombëtar nëse e lejon programi i tij.

Ai tha se nuk do ta përjashtonte që Scholz të udhëtonte në finale nëse Gjermania arrin kaq larg. I pyetur për planet e tifozëve për një bojkot, Hebestreit tha se “ky Botëror u dha dhe tani do të zhvillohet në rrethana të vështira”.

Klubet e Bundesligës duke përfshirë Bayer Leverkusen dhe Borussia Mönchengladbach kanë kritikuar vendimin për t’i dhënë Kupën e Botës Katarit dhe thanë se do t’i kushtojnë vëmendje minimale në faqet e tyre të internetit dhe platformat e mediave sociale. Një tjetër klub, Hoffenheim, thotë se nuk do të raportojë fare për turneun.

Gjithashtu, çka nuk do tu pëlqejë tifozëve gjermanë në Katar është ndalimi i i shitjeve të pijeve alkoolike.

Katari e ndalon përdorimin e alkoolit në stadiumet e Kampionatit Botëror

Vendimi për ndalimin e shitjen së birrës u konfirmua të premten në mëngjes nga një zyrtar i Kupës së Botës. Zyrtari kërkoi të mbetet anonim sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me mediat e lajmeve dhe sepse Katari ishte ende duke përgatitur njoftimin e tij zyrtar për të premten në mëngjes.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika