Ndeshja e parë në Kupën e Botës: Ekuadori kërkon të shqetësojë nikoqirët

Kupa e Botës 2022 fillon këtë të diel, ndërsa Katari nikoqir i turneut përballet me Ekuadorin në orën 17:00. Të dyja ekipet janë të renditura në vendin e 50-të dhe të 44-të në botë, dyshja do ta ketë të vështirë të përparojë si një nga dy më të mirat në Grupin A pa fituar në stadiumin Al Bayt.

Katar vs Ekuador, ndeshja e parë e Kupës së Botës 2022

Debutuesit e Kupës së Botës, Katari dhe kombi me kualifikimet më të ulëta të Amerikës së Jugut, Ekuadori, të dy e dinë se hapja e së dielës është shansi i tyre më i mirë për një fitore në Grupin A përpara se të përballen me rivalë shumë më të frikshëm.

Të renditur respektivisht në vendin e 50-të dhe të 44-të në botë, Katari dhe Ekuadori do ta kenë të vështirë të përparojnë si një nga dy më të mirët në grupin e tyre pa fituar në stadiumin Al Bayt, ku ndeshja e parë për Kupën e Botës në Lindjen e Mesme fillon në orën 17:00.

Perspektivat më të frikshme të kampionëve afrikanë Senegal dhe fuqia shumëvjeçare Holanda i presin ata në vazhdim.

Megjithatë, secili ka arsye për besim të qetë. Katari kishte më shumë kohë se shumica e skuadrave për t’u lidhur gjatë kampeve evropiane, mundi disa skuadra të Amerikës Qendrore në miqësoret e fundit dhe tërhoqi besimin te vetja nga titulli i Kupës së Azisë 2019.

Ndonëse shumë të huaj presin që Katari të mposhtet plotësisht në të tre ndeshjet, tifozët vendas e dinë se sulmuesit Akram Afif dhe Almoez Ali kanë talent dhe përvojë dhe luten që të mund të depërtojnë në një ekip të Ekuadorit që po përpiqet të shënojë vonë.

“Natyrisht, nuk po flas për fitoren e Katarit në Kupën e Botës, por konkurrimi në një nivel të mirë kundër këtyre tre skuadrave është sfida jonë”, ka thënë trajneri Felix Sanchez, raporton Sky Sports.

“Atëherë ky është futbolli dhe nuk e dini kurrë se çfarë mund të ndodhë.”

Ekuadori është me të drejtë favorit të dielën, pasi ka arritur në vendin e katërt dhe të fundit nga fushata kualifikuese ndoshta më e vështirë në botë. Ata mburren me disa emra më të njohur se katarianët, duke përfshirë mesfushorin e Premier League, Moises Caicedo dhe sulmuesin veteran Enner Valencia.

“Besoni në ne! Ne po punojmë sa më shumë që të mundemi për t’i dhënë gëzim të gjithë kombit,” ka thënë Valencia.

Lajmet e ekipit

Katari po djersitet për gjendjen fizike të Ahmed Alaaeldin, i cili doli në miqësoren e javës së kaluar me një dëmtim të paspecifikuar. Almoez Ali – golashënuesi më i mirë për vendin e tij me 42 gola – pritet të jetë partner i Akram Afif në front nëse ai shpallet i aftë.

Në mbrojtje, Abdelkarim Hassan me 130 ndeshje mund të kryejë një vijë të pasme me pesë lojtarë, ndërsa kapiteni Hassan Al-Haydos do të shikojë ndeshjen e tij të 170-të pas sulmuesve në vend të Ali Asad.

Ekuadori do të zgjedhë Angelo Preciado ose Robert Arboleda si mbrojtës i djathtë. Arboleda sapo është rikuperuar nga një frakturë e kyçit të këmbës.

Moises Caicedo, Carlos Gruezo apo Jeremy Sarmiento nuk u paraqitën në miqësoren e fundit kundër Irakut, por treshja pritet të fillojë së bashku me sulmuesin Enner Valencia.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika