Messit apo Ronaldos po i vie shansi për të fituar Kupën e Botës?

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, dy lojtarët më të famshëm, njëri do të luajë për Argjentinën tjetri për Portugalinë. Por, cili do të fitojë Kupën e Botës në Katarin e vitit 2022?

Fotoilustruese

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë përcaktuar karrierën, trashëgiminë dhe botën e futbollit të njëri-tjetrit për më shumë se një dekadë.

Ata kanë arritur të përputhen me njëri-tjetrin, duke shkallëzuar lartësitë e pahartuara më parë, megjithatë ata mishërojnë filozofi të ndryshme.

Është Messi – më i shkurtër, më introvert, një gjeni i natyrshëm i futbollit që ndan kreativitetin e tij me ekipin, duke asistuar pothuajse aq sa shënon.

Dhe pastaj është Ronaldo – më i gjatë, një ekzemplar fizik që kalon rrugën e tij përmes mbrojtjeve, shartimit dhe stërvitjes.

Por për të gjitha vlerësimet e tyre, asnjëri nuk e ka fituar Kupën e Botës.

Gara e Katarit 2022 mund të jetë shansi i tyre i fundit për të përcaktuar nëse njëri prej tyre mund të fitojë më në fund trofeun më të madh nga të gjithë.

Çfarë kanë arritur deri në Katar 2022 të dy lojtarët me famë botërore?

Nga Portali Dukagjini
Nga Portali Dukagjini
Nga Portali Dukagjini
Nga Portali Dukagjini

Vlen të theksohet, se të dielën e 20 nëntorit pritet të fillojnë lojërat e Katarit 2022, për të fituar Kupën e Botës. Ekipi i Argjentinës ndeshjen e parë do ta zhvillojë të martën e 22 nëntorit nga ora 11:00, ndërkaq ekipi i Portugalisë do të luajë të enjten e 24 nëntorit duke filluar nga ora 17:00.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika