Krasniqi: Vaksinimi mbetet arma më e fortë e parandalimit të infektimit nga COVID-19

Infektolgut Valbon Krasniqi ka thënë vala e re e virusit ka ardhur në Kosovë. Sipas tij, arma më e mirë është vaksinimi  

Infektologu, Valbon Krasniqi

“Vaksinimi mbetet arma më e fortë e parandalimit të infektimit nga COVD-19 dhe nën variantete e tij”,  ka thënë infektologu Valbon Krasniqi.

Infektologu ka folur për rikthimin e COVD-19 dhe të nën tipeve të tij, duke thënë se dy variantet e reja të omicronit janë BA4 dhe BA5.

Krasniqi ka thënë se këto variante janë duke u studiuar se çfarë shpejtësie kanë në përhapje, sa është rezistent imuniteti ndaj këtyre varianteve, dhe ndikimi i këtyre te personat që kanë kaluar infektimin.

“Këto variante janë prezente në komunitet, por se sa do të jenë të rrezikshme ende nuk ka informata”, ka thënë ai.

Tutje, ai ka thënë se këto variante nuk po kanë fuqi te personat që kanë marrë tri doza të vaksinimit, pasi sipas Krasniqit, ata nuk po hospitalizohen.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika