Kulla Eiffel në errësirë për shkak të krizës energjetike

Gjersa Evropa përballet me rritjen e çmimeve të energjisë, kriza do të detyrojë Kullën Eiffel, një nga monumentet më të vizituara në botë, dritat vezulluese të së cilës karakterizojnë natën në horizontin e Parisit, të errësohet herët

Eiffel Tower, Paris

Kulla Eifel do të errësohet më shumë se një orë më herët se zakonisht për shkak të krizës energjetike të rënduar nga pushtimi rus në Ukrainë.

Kulla Eifel aktualisht ndriçohet pasi të errësohet deri në orën 1 të mëngjesit nga një sistem ndriçimi i ndërlikuar që i jep asaj një shkëlqim të artë falë 20 mijë llambave ndriçuese.

Bashkia e qytetit pritet të propozojë që kulla të errësohet në orën 23:45 kur të largohen vizitorët e fundit, që do të thotë se ajo nuk do të vezullojë më në mesnatë.

Eiffel Tower, Paris

Lëvizja për të zvogëluar ndriçimin shihet si një mënyrë për të dhënë një shembull për reduktimin e ndriçimit të qytetit në përgjithësi.

Jean-François Martins, kreu i menaxhimit të kullës, tha për The Guardian: “Është një gjest shumë simbolik – pjesë e ndërgjegjësimit në rritje rreth kursimit të energjisë”.

Ndriçimi gjatë natës i monumentit përbën 4% të konsumit vjetor të energjisë. Kulla, e cila u përfundua në vitin 1889, është rikthyer në numrin e vizitorëve që vinin para Covid-it në më shumë se 20 mijë vizitorë në ditë.

Autoritetet e tjera të qytetit po reduktojnë gjithashtu ndriçimin gjatë natës në vende të rëndësishme. Monumentet në Marsejë, përfshirë Pallatin Pharo, do të fikin dritat më herët nga fundi i shtatorit për të kursyer energji.

Në Berlin këtë verë, ndriçimi gjatë natës u reduktua në disa monumente, duke përfshirë Victory Column, Kishën Përkujtimore të Kaiser Wilhelm dhe Jewish Museum.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika