ShBA-ja gjobit Microsoft-in me 20 milionë dollarë për shkelje të privatësisë së fëmijëve

Microsoft do të paguajë një gjobë prej 20 milionë dollarësh rregullatorëve federalë të ShBA-së, pasi u zbulua...

Atiq dërgon kërkesë për auditim të komunës për vitet 2021 – 2022

Kryetari i ri i komunës së Mitrovicës Veriore ka kërkuar zyrtarisht nga Zyra Kombëtare e Auditimit që...

Atiq kërkon nga KOSTT-i dhe ZRRE-ja që të fillojë pagesa e rrymës në Mitrovicën e Veriut

Kryetari i ri i komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, ka bërë një deklaratë për media,...

Shkup, parlamenti i hap rrugën ndërtimit të autostradave

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut miratoi me shumicë votash disa ndryshime ligjore që krijojnë lehtësi në ndërtimin...

BQK-ja përkrah BKS-në në procesin e reformimit

Nexhat Kryeziu u.d i zëvendësguvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) ka vizituar të martën Byronë Kosovare...

Bisedimet për tavanin e borxhit janë “produktive”, por ende pa marrëveshje

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, janë takuar përsëri të...

Rukiqi: Ende ka rritje të çmimeve, por me një ritëm më të ngadalësuar

Berat Rukiqi nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka thënë se në vendin tonë ende ka inflacion. “Ende...

Meta gjobitet me 1.2 miliard euro për shkeljen e rregullave të BE-së

Kompania Meta, që ka në pronësi Facebook-un, është gjobitur me një shifër rekord prej 1.2 miliard eurosh,...

Murati akuzon opozitën se po bojkoton një projekt mbi 80 milionë euro

Ministri i Financave, Hekuran Murati, i ka akuzuar partitë opozitare se qëllimshëm po e bllokojnë një projekt...

Autoriteti i Konkurrencës po monitoron 20 artikuj ushqimor për rritje të çmimeve – për vajin procedurë e veçantë

Autoriteti i Konkurrencës së Republikës së Kosovës është duke monitoruar 20 artikuj ushqimor për rritje të çmimeve....

Bytyqi – Sefa: Ata që përfitojnë nga TikTok-u detyrohen t’i kryejnë obligimet tatimore

Zëdhënësja e Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Valentina Bytyqi-Sefa, teksa ka folur për të ardhurat në rrjetin...

Pse nuk po lirohet çmimi i bukës – flet furrtari Nusret Çollaku

Ndonëse çmimi i miellit ka rënë, furrtari, Nusret Çollaku ka thënë se rritja e çmimit të bukës...